Dumanlı pişirim teknikleri
Sawdust firing techniques
  1. Tez No: 274455
  2. Yazar: HASAN BAŞKIRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. MELTEM KAYA ERTL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanoğlunun var oluşundan bugüne dek seramik birçok alanda önemli rol üstlenmiştir. Toprak ve sudan oluşan karışım ancak pişirildiğinde seramik olabilmektedir. Fırınların icadına kadar insanoğlu çamurdan şekillendirdiği formları, yanıcı maddelerle birlikte pişirmiştir. Eski çömlekçiler, seramik teknolojisinin gelişiminin tamamlanmasına kadar, zorunlu olarak Dumanlı Pişirim Tekniklerini kullanmışlardır.Günümüz Seramik Sanatçıları ise, sanatsal anlamda, ?Dumanlı Pişirim Teknikleri?ni kullanarak, seramiği doğrudan yanıcı madde, ateş, alev ve dumanla karşı karşıya getirerek, redüksiyonlu pişirim uygulamaktadırlar. Pişirim sırasında -raku pişirim tekniği hariç- genelde sırı formun belirli kısımlarında kullanarak geniş bir yelpazede yüzey efektleri oluşturulabilmektedir. Sonuçlar, önceden belirlenemeyen sürprizlerle doludur.Bu araştırmada, beş ayrı ?Dumanlı Pişirim Tekniği? ele alınmıştır.Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmektedir.İkinci bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinin genel tanımı yapılmakta, tarihçelerinden bahsedilmekte ve dumanlı pişirim tekniklerinde kullanılan fırın çeşitleri ile ilgili bilgi verilmektedir.Üçüncü bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinden ?Açık Ateşte Pişirim Tekniği?nin tanımı, tarihsel gelişimi anlatılmakta ve yurtdışında - yurtiçinde açık ateşte pişirim tekniğini kullanarak çalışan seramik merkezlerinden bazılarına yer verilmektedir.Dördüncü bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinden ?Çukurda Pişirim (Pit Firing) Tekniği?nin tanımı, tarihsel gelişimi ele alınmakta ve yurtdışında çukurda pişirim tekniğini kullanan bazı seramik sanatçıları hakkında bilgi verilmektedir.Beşinci bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinden ?Varilde Pişirim (Barrel Firing) Tekniği?nin tanımına, tarihsel gelişimine yer verilmekte ve yurtdışında varilde pişirim tekniğini kullanan bazı seramik sanatçıları hakkında bilgi sunulmaktadır.Altıncı bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinden ?Raku Pişirim Tekniği?nin tanımı, tarihsel gelişimi sunulmakta ve yurtdışında raku pişirim tekniğini kullanan bazı seramik sanatçıları yer almaktadır.Yedinci bölümde, dumanlı pişirim tekniklerinden ?Sagar Pişirim Tekniği?nin tanımı, tarihsel gelişimi açıklanmakta ve yurtdışında sagar pişirim tekniğini kullanan bazı seramik sanatçıları hakkında bilgi verilmektedir.Sekizinci ve son bölümde ise, teorik bilgilere dayalı olarak yapılan uygulama çalışmaları ve sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramics has assumed significant roles in many field since the beginning of humanity. The mixture composed of clay and water becomes a ceramic work only when it is fired. Until the invention of kilns, human beings have fired their clay forms with combustive materials. The ancient potters necessarily used Smoke Firing Techniques until ceramics technology completed its development.Today?s ceramic artists artistically employ ?Smoke Firing Techniques? to do reduction firing, exposing ceramic products directly to a combustive material, fire, flame or smoke. During the firing process (excluding the process of raku firing technique), various color effects are achieved partially without the use of glaze. The results cannot be predetermined, and are full of surprises.This study covers five different ?Smoke Firing Techniques?.The first part of the study explains the purpose, scope and method of the research.The second part provides the definition of smoke firing techniques in general and further information about the history of these techniques and the types of kilns used in smoke firing.The third part, dedicated to the description and history of ?Open Firing Technique? one of the techniques of smoke firing, also mentions some national ceramic centers where open firing technique is used.The fourth part presents the definition and history of ?Pit Firing Technique?, one of the techniques of smoke firing, and provides information about some foreign ceramic artists who use pit firing technique.The fifth part presents the definition and history of ?Barrel Firing Technique?, one of the techniques of smoke firing, and provides information about some foreign ceramic artists who use barrel firing technique.The sixth part presents the definition and history of ?Raku Firing Technique?, one of the techniques of smoke firing, and refers to some ceramic artists who use raku firing technique abroad.The seventh part presents the definition and history of ?Saggar Firing Technique?, one of the techniques of smoke firing, and provides information about some ceramic artists who use saggar firing technique abroad.The eighth and final part of the study concentrates on the application processes of smoke firing techniques.