Seramikte bir anlatım aracı olarak dumanlı pişirim tekniklerinin sanatsal kullanımı
Artistic use of smoke firing techniques as a means of expression in ceramics
  1. Tez No: 875523
  2. Yazar: SİNEM ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN BAŞKIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, seramik sanatında dumanlı pişirim tekniklerinin sanatsal bir anlatım aracı olarak nasıl kullanıldığını incelemektedir. Her bir dumanlı pişirim tekniği tarihsel mercek altında incelenerek günümüz seramik sanatına aktarımları, güncel sanatçıların yorumları ile değerlendirilerek açıklanmıştır. Dumanlı pişirim teknikleri, seramiğin tarihsel ve kültürel zenginliğini yansıtan hem görsel hem de duygusal olarak güçlü bir ifade biçimidir. İnsanlık tarihini yazının icadından da eskiye taşıyan ve yakından tanıyan seramik mecrası insanın en ilkel ve bir o kadar da tinsel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde dumanlı pişirim teknikleri olarak adlandırdığımız pişirim teknikleri aslında seramik tarihinin başlangıcına uzanmakla beraber günümüz seramik teknolojisinin kat ettiği yolun milat taşlarını oluşturmaktadır. Toprak, ateş, su ve insanın kelimelere aktarılamayacak kadar karmaşık öyküsü seramik sanatının özünde hayat bulmaktadır. Dumanlı pişirim teknikleri, seramiğe organik ve doğal bir estetik kazandırır. Bu tekniklerin kullanımı, sanatçının malzeme ile olan ilişkisini derinleştirmekle beraber üretim sürecinin en elzem parçası olan pişirim içerisinde sanatçıya bir dahil olma hissi vermektedir. Araştırma kapsamında, bir veya birden fazla dumanlı pişirim tekniğini sanat pratiği haline getirmiş sanatçıların bu teknikler ile olan ilişkileri ve sanatsal kaygıları irdelenmiştir. Araştırma, dumanlı pişirim tekniklerinin, seramik eserlerde doğallık ve kendiliğinden gelişen bir estetik yaratmada nasıl etkili olduğunu göstermektedir. Bu teknikler, sanatçının yaratıcı sürecinde karşılaştığı belirsizlikler ve seramik mecrasının belli bir sınıra kadar var olan kontrol edilemezliği benimsediği bir felsefeyi de doğurmuştur. Çalışmaları incelenen sanatçılar arasında dumanlı pişirim teknikleri kendi içerisinde kavramsal bir konu olarak ele alınırken aynı zamanda ifade etmek istenilen düşüncelerin anlatım dilini güçlendirmek için de kullanılmaktadır. Bu tez, bu tekniklerin sanatsal kullanımını ve seramik eserlerde nasıl güçlü anlatımlar oluşturduğunu detaylandırarak, sanat seramiğinde yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how smoke firing techniques are used as a means of artistic expression in ceramic art. Each smoke firing technique is analyzed through a historical lens, evaluating their application in contemporary ceramic art and interpreting them through the perspectives of contemporary artists. Smoke firing techniques are a powerful form of expression that reflect the historical and cultural richness of ceramics, both visually and emotionally. The ceramic medium, which predates the invention of writing and has closely accompanied human history, fulfills some of humanity's most primal and spiritual needs. Moreover, the kiln firing methods that we refer to today as smoke firing techniques date back to the beginnings of ceramic history and mark significant milestones in the development of modern ceramic technology. The complex and profound story of earth, fire, water, and humanity finds its essence in the art of ceramics. Smoke firing techniques impart an organic and natural aesthetic to ceramics. The use of these techniques deepens the artist's relationship with the material, providing a sense of involvement in the firing process, which is an essential part of production. This research explores the relationships and artistic concerns of artists who have made one or more types of smoke firing techniques a part of their artistic practice. The research demonstrates how smoke firing techniques are effective in creating a sense of naturalness and spontaneity in ceramic works. These techniques foster a philosophy that embraces the uncertainties encountered in the creative process and the inherent unpredictability of the ceramic medium. Among the artists studied, smoke firing techniques are considered not only as a conceptual subject but also as a means to enhance the narrative language of the ideas they wish to express. This thesis aims to provide a new perspective on ceramic arts by detailing the artistic application of these techniques and how they create strong narratives in ceramic works.