Çağdaş resim sanatında kent yaşamnın ifadesi
The expression of urban life in contemporary painting
- Tez No: 274479
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Modern kentlerin oluştuğu çevre insanlık tarihinin gelişimi içinde devrimsel bir öneme sahiptir. İnsanın dünyasal olan ile ilişkisinin belirlenip yönlendirilmesi anlamına gelen insan uygarlığı dediğimiz yapı daima büyük ve önemli kentlerde gelişme göstermiştir.İnsanlığın bilimsel ve teknolojik ,düşünsel ve edebi olan kültürün tarihi ile birlikte, sanatın da tüm varlığının yine metropollerde hayat bulduğunu bilmekteyiz. Özellikle sanayi devrimi ile en büyük farklılaşmayı yaşayan modern kentsel yapı, 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlayarak yirminci yüzyıl başında sanatta modern dönüşümün asli kaynağı olmuştur.Her bir kentin içinde gelişen sanat, ifade dili olarak evrensel bir düşünceye katkıda bulunma idealine rağmen birbirinden farklı kültürlel yapılar içinde değişik karakterler göstermiştir .1945 sonrası Newyork merkezli gelişen bir sanatın kıta avrupası modern sanatının deneyimlerinden yola çıkarak kendine has gelişimi ve buna ait kuramsallığı yaratmış olması örnek gösterilebilir.İstanbul kenti kendine özgü yapısı ile diğer metropollerden farklı bir karaktere sahiptir Bu şehrin kendi içinde geliştirip yapılandırdığı kendi kültürel iklimi ile kendi doğusunda veya batısında bulunan metropollerden ayrılmaktadır.Fakat herşeye rağmen kentsel yaşamının getirdiği ?sosyal fırtına? ve yabancılaşma burada da bulunur ve bunlar görsel sanatlardan çok özellikle yazın sanatında ifadesini bulmuştur.Özellikle 20.yüzyılın ikinci yarısında çağdaş sanatçılar ve fotoğrafla ilgili çalışan bazı sanatçılar istanbul kentinin bu modern gelişiminden etkilenerek, aynı zamanda da onu doğal çevre olarak görerek sanatlarında kullanmışlardır. Kentsel çevreye olan duyarlılıktan yola çıkarak, kültürel ve politik bağlamlarla ilgilenen`'Hafriyat sanatçı grubu 1996 yılından başlayarak İstanbul şehrinde örgütlenmesini gerçekleştirmiştir. Grubun elemanlarından birisi olarak yaklaşık onüç yıldır yaptığım çalışmalar, plastik ve yöntemsel açıdan da değişime uğrayarak, bu periyot içerisinde kenti ve içindeki dinamikleri konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The particular urban environment that is created by modern cities has had revolutionary significance in the development of human history. The structure of what we call `human civilization?, as force that directs worldly relations, has always developed in important and main cities.Beside the history of culture, which is scientific and technologic, intellectual and literary, artistic ideas have also come to life in world metropolises. The modern urban structure changed dramatically with the technologic revolution, which was also the sole cause of transformation in art since the late nineteenth and early twentieth centuries.Despite the common ideal that a contribution to universal thought is the primary expressive language, the art that emerged from each city has showed a unique character in its various cultural schemas. Having been influenced by the modern tradition in continental Europe, the art after 1945 in New York could be sited as an example in this instance.The city of Istanbul has a different character than the others, with its own unique structure. It is separated from cities located to its east and west by its own cultural climate, which us developed and constituted by itself. However, the social turbulence and alienation that is brought about by urban life is present here as well, though more stated in literature rather than in visual arts.Some of the contemporary artists and photographers, having been influenced by the development of city, have used the city as a theme in their art, taking it as their natural environment. Beginning as an artist group, formed through its member?s cultural and political concerns, Hafriyat has existed in Istanbul since 1996. I was one of the initiating participants of this group. The works I?ve created in this period have demonstrated these diversities as plasticity and method, taking the city and its various dynamics as their subject.