W.A.Mozart'ın klarinet ve orkestra için la majör konçertosunun klarinet repertuvarındaki yeri ve önemi
The place and position of 'a major clarinet concerto' by W.A.Mozart in clarinet repertoire
  1. Tez No: 274480
  2. Yazar: BURCU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Wolfgang Amadeus Mozart, Klasik Dönem bestecileri arasında yer almaktadır. Birçok eser yazmış olan Mozart'ın klarinet için yazdığı tek konçerto olan La majör Klarinet Konçertosu klarinet repertuvarında önemli bir yere sahiptir.Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791 yılları arasında yaşamıştır. Günümüzde birçok enstruman için konçertolar yazmış olan Mozart, klarinet için sadece bir Konçerto bestelemiştir. Onu da arkadaşı Anton Stadler'e ithaf etmiştir. konçerto, Allegro, Adagio ve Rondo Allegro olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Klarinet Konçertosunun Adagio bölümü, yine Mozart'ın Anton Stadler için bestelediği Klarinetli Beşli eserinin Larghetto bölümü ile benzerlikler göstermektedir.Bu eser incelemesi, Wolfgang Amadeus Mozart'ın, klarinet ve orkestra için yazılmış olan La Majör Klarinet Konçertosunun klarinet repertuvarındaki yeri ve önemi ayrıca teknik anlamda analiz edilmesi ve Mozart'ın diğer eserler üzerindeki etkisinin de incelenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Wolfgang Amadeus Mozart placed among the composers of the classical area. His concerto is the only work which was composed by himself for clarinet and has an important position for repertoire of Clarinet Concertos.Mozart lived between 1756-1791. Although he was composed many concertos for various instruments, he composed one concerto for clarinet. He dedicated this to his friend, Anton Stadler. Mozart?s Clarinet Concerto consist of three movements as Allegro, Adagio and Rondo Allegro. The second movement, Adagio, has some similarities with Larghetto movement of the Clarinet Quintet which the composer also dedicate to his friend, Anton Stadler.This M.A. thesis includes life of Wolfgang Amadeus Mozart, the role and the position of his work Clarinet Concerto in the clarinet repertoire and also its technical analysis and impact on the other works of the composer.