Cesar Franck la majör keman ve piyano sonatı'nın form analizi ve teknik çalışma kılavuzu
Structural analysis and technical practise guide for Cesar Franck's sonata for violin and piano in a major
  1. Tez No: 274502
  2. Yazar: DİLARA MELİSA UZUNARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma çalışması Fransız besteci ve müzisyen Cesar Franck'ın ünlü kemancı Eugene Ysaye için bestelemiş olduğu La Majör keman piyano sonatını üzerinedir. Cesar Franck'ın hayatına genel bakışın ardından, bu önemli eser hem bestecinin kusursuz kompozisyon yazısını ortaya koymak amacıyla hem formal, hem de armonik olarak incelenmiştir. Keman ve piyano yazısının teknik zorlukları bölüm bölüm örneklendirilerek incelenmiştir. Keman partisinde parmak numaralandırılmasının önemi, yay tekniği ile nüans ve yorum arasındaki önemli bağın kullanımı ve özellikle sonat formunun dikkate alınması gereken en önemli unsuru olan enstrümanlar arasındaki soru cevap ilişkisinin Franck tarafından nasıl büyük bir ustalıkla ele alınmış olduğu yine bu bilgiler ışığında incelenmiştir. Ayrıca sözü edilen her pasaj ölçü numaraları verilerek örneklendirilmiştir. Eserin basılı tam metni çalışmanın sonuna eklenmiştir
Özet (Çeviri)
This work deals with the analysis of the A Major Violin-Piano Sonata composed by the French composer and musician Cesar Franck, for the renowned violinist Eugene Ysaye. Right after the general overview about the life of Cesar Franck, consequently comes the formal and harmonical analysis of this very important masterpiece in order to discover the perfect compositional writing of its composer. Technical virtuosity of the writing of the violin and piano parts has been emphasized with in depth analysis by utilizing the examples taken from each part. The importance of enumeration of the fingers in the violin parts, the handling of the relation between the bowing technique, nuance and interpretation, and especially the question-answer duality between the instruments as the most crucial element of the Sonata form has been focused accordingly. Moreover, all the passages mentioned above have been exhibited with their stave numbers. The full printed script of the piece has been attached to the appendix of the work.