20.yy'da heykel sanatı ve propaganda
Propaganda and art of sculpture in 20th century
  1. Tez No: 274501
  2. Yazar: AYLİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATMA AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Heykel sanatı, farklı zaman ve mekân dilimleri içinde iktidarla kurduğu iliskibiçimlerine bağlı olarak anlatım dili açısından farklılıklar göstermistir. Özellikle 20.yüzyıl'ın baslarında, iktidarların sekillenmesi ve devamlılığının sağlanmasındayönetimlerin vazgeçilmez araçlarından biri olarak görülen heykel sanatı, özelliklekamusal alanların vazgeçilmez objesi olmustur. Bu dönemde totaliter liderlerinamaçları doğrultusunda biçimlenen heykeller, kitlelerin egemenlik altına alınması vehâkim ideolojinin benimsenmesi açısından önemli propaganda araçları olmuslardır.Bu kosullarda heykelin nitelikleri arasında en önemli nokta, temsil ettiği düsünceolmustur.20.Yüzyıl'da heykel sanatı, totaliter yönetim anlayıslarınca resmi ideolojilerinpropaganda aracı olarak görülmüs ve bu anlayısa uygun olarak gerçeklestirilmissanat yapıtları desteklenmistir. Ancak etkinlik alanının bu anlayısla sınırlı kalmasınıonaylamayan heykel sanatı, iktidarın temsili konumundan kurtularak; her türlüiktidar olgusunu sorgulayan elestirel bir bakıs açısı gelistirmistir. 1960 sonrasında,bedeni iktidar karsısında bir direnis nesnesine dönüstürülürken, izleyicinin dekatılımcısı olduğu, yapıtlar gerçeklestirilmistir. Böylece, farklılasan heykelanlatımlarıyla, her türlü iktidar olgusunu sorgulayan sanatçı, iktidar karsısındabedenini ve ruhunu özgürlestirme mücadelesini gerçeklestirmistir.ANAHTAR KEL?MELER: Propaganda, ?ktidar, Muhalif Sanat, Heykel
Özet (Çeviri)
The ways of expression in the art of sculpture has shown diversities in varioustime and localities depending on its relation to power. Especially at the beginning of20th century, sculpture has become the indispensible object of public spaces in thecontext of embodying and sustaining the rulerships. Sculptures that were affected bythe totalitarian leaders and their ideas had become the devices of propoganda. Underthese circumstances, one of the most important issues in sculpture has become theidea it represented.Sculptors did not agree to obey the limitation of totalitarian ideology. And theyabondoned being the representatives of governments and achieved a criticalperspective. As after 1960s body was transformed into an opposition object, theartworks became interactive with the participation of audience. With the help ofvariety in expression and questioning the notion of power, artists struggled toliberalize the body and soul against power.KEY WORDS: Propoganda, Power, Protest Art, Sculpture