1950-2000 arasında 'yabancılaşma'nın sanata yansıması
The reflection of 'allienation' to the art between 1950-2000
  1. Tez No: 274507
  2. Yazar: GÖKÇE SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İçinde yaşadığımız çağda yabancılaşma olgusunun sanata yansıması gibi bir bakış açısı geliştirmek aslında oldukça zor ve paradoksal bir durumu işaret etmektedir. Çünkü, günümüzün hızlı enformasyon ve iletişim çağında her türlü bilgi (görsel-duyusal) ve eylem hızla üretilip hızla tüketilmektedir. Büyük metropollerden dünyanın en geri kalmış ücra köşelerine kadar bilgi zahmetsizce yayılmaktadır. Bu durum bireyi geçmişteki tüm çağlardan farklı olarak daha donanımlı kılmaktadır. Ancak, görünürdeki bu durum bireye emek sarfetmekten sahip olma olanağı sağlamasına rağmen, hızla tektipleşerek insanı öz benliğinden ve doğal yaşamdan uzaklaştırmaktadır.Bu nedenlerden dolayı, bu eser metin çalışmasında yabancılaşma olgusu, sanat yapıtı, sanatçı ve izleyici ilişkisi bağlamında ele alınarak, 'Yabancılaşma Kavramının Açıklanması', '20. Yüzyıl Sanatına Damgasını Vuran Sanat Akımlarının Oluşumunu Hazırlayan Faktörler', '1950 Sonrası Sanatında Yabancılaşma Olgusunun Etkileri', gibi bölüm ana başlıkları çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca 'Çalışmalarım' bölümünde yer alan kişisel resim ve gravürler, insanın özüne olan yabancılaşma temasını destekleyen özgün bir metin eşliğinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the age that believe in, to develope point of view like 'Reflection on the Art of Alienation Phenomenon' is highly difficult and paradoxal situation. Because any kind of knowledge (visual- auditory) and activity and consumed quickly in nowadays fast information and communication age. The knowledge and the information our spreaded easily all around the world from huge metropolises and removed places. This situation does the individual more equipped than all ages.Nevertheless, in this apperent situation provide easy possession to individual without toil, at the same time its stereotypes by sending away from natural life and humans self esteem.Due to reasons, in this study 'The Phenomenon of Alienation' has been examined in the titles as; ' The Explanation of The Alienation Phenomenon', 'The Factors which prepare 20. Centuries Art Movements's Formation Processes', The Effects on the Art of Post 1950's Alienation Phenomenons'.Besides, at the part of 'My Works', all individual paintings and etchings have been prepared by the theme of ' The Allienation of Human's Own' with individual text.