Budist çevre eski Uygur Türkçesi metinlerinde niteleme sıfatları
Environmental qualification of the old buddhist text suffix for adjectives
- Tez No: 274508
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN SEYHAN ALIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmada Eski Uygur Türkçesi Budist metinlerinde geçen niteleme sıfatları ve kullanım alanları incelenmiştir. Çalışmanın I. bölümünde, Eski Uygur Devleti'nin tarihi, dili ve edebiyatı, Türk Dili'nde sıfatlar, sıfat çeşitleri, niteleme sıfatları incelenmiştir. II. bölümde ise Budist metinlerde geçen niteleme sıfatları ve kullanımları ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca en çok kullanılan niteleme sıfatlarından oluşan dizin, değerlendirme, kaynakça ve özgeçmiş bölümleri bulunmaktadır. Tezin başlıca amacı Eski Uygur Türkçesi Budist metinlerinde geçen niteleme sıfatlarını ve kullanım alanlarını tespit etmektir.ANAHTAR KELİMELER : Eski Uygur Türkçesi, Budizm, Eski Uygur Türkçesi Budist Metinleri, Sıfat, Niteleme Sıfatları.
Özet (Çeviri)
İn this paper the qualificative adjectives in the Old Uighur Turkish Buddhist texts and the scope of their application is examined. Study I. İn part, the Old Uighur state history, language and literature, in Turkish language adjectives, adjectives varieties, examined the title to qualify. II. İn the last chapter in Buddhist texts and the use of adjectives to qualify have been discussed and analyzed. The study also comprised of the most used adjectives to qualify the directory, reviews, bibliography and biography sections are. The main aim of the thesis in the last qualifier of the Old Uighur Turkish Buddhist texts and the use of adjectives is to identify areas.KEYWORDS: Old Uighur, Buddhism, Old Uighur Turkish Buddhist Texts, Adjectives, Qualificative Adjectives.