Uluslararası ticarette sübvansiyon ve karşı önlemler
Subsidy and counter measures in international trade
  1. Tez No: 274514
  2. Yazar: ULYA YOSUN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
GATT 1947'ye taraf olan Ülkeler, GATT Uruguay Round Ticaret Müzakereleri sonucundakaleme alınmıs olan Nihaî Senet'i imzalamakla, çok taraflı DTÖ anlasmalarının tümününtarafı durumuna gelmislerdir. Bu anlasmalardan birisi olan Sübvansiyonlar ve Telafi EdiciTedbirler Anlasması; damping ve sübvansiyonun tespiti, dampinge veya sübvansiyona konuithalatın üretim dalı üzerinde neden olduğu zarar ve bu zararın telafisi amacıyla yapılacakislemler ile alınacak önlemler hakkında üye ülkelerin uyması gereken kuralları hükmebağlamaktadır. Bu çalısma, anılan Anlasmada yer alan hükümler ve belirleyici kaidelerçerçevesinde; Sübvansiyonlu ?thalata maruz kalan Yerli Sanayilerin izlemesi gereken yol veSübvansiyonlu ?thalata ?liskin Karsı Önlemler ile ilgili tüm süreçlerin incelenmesi amacıylakaleme alınmıstır. Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler ile ilgili Türkiye'deki mevzuatında incelendiği çalısma kapsamında DTÖ istatistiksel verileri ve Dıs Ticaret Müstesarlığıverilerinden de yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Countries which parties at the GATT 1947, signed The Final Act which was prepared afterthe GATT Urugay Round Trade Negotiations. They have become parties of all multilateralagreements as a result of signing the Final Act. One of this agreements is Subsidy andCountervailing Measures Agreement. The Agreement makes rules about determination ofsubsidies and damages caused by subsidized imports on the production branch, thetransactions in order to compensate to this damages, countervailing measures, andimplementation of countervailing measures and other specific subjects about the Subsidy andCountervailing Measures. The agreement also makes the arrangements about the rules of whatMember countries must comply.This study written for examining all the process of the waymust follow by the Countries which have been damaged by the Subsidizied imports and thecountervailing measures for subsidies by the provisions of the Agreement on Subsidies andCountervailing Measures and the framework of the decisive bases. In the scope of the study,also the legislation related to subsidies and countervailing measures in Turkey is examinedand supported with the examples. WTO and Foreign Trade Undersecretariat statistical datasabout the Subsidy and Countervailing Measures are used in the study.