Ceza adalet sistemine holistik yaklaşım onarıcı adalet modeli
Holistic approach to the criminal justice system restorative justice model
  1. Tez No: 274543
  2. Yazar: SUAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yeni telaffuz edilmeye başlayan Onarıcı AdaletKavramı irdelenecektir. Mezkur kavramın ne olduğunu anlamadan önce onarıcı adaleteneden ihtiyaç duyulduğunu daha somut olarak dile getirebilmek amacıyla küremizdeyaşayan herkesi etkileyen ve endemik bir karakter taşıyan suç oranları ile karanlıktablolara bir göz atmak yerinde olacaktır.İstatistikler suç konusunda gerçek rakamları yansıtmadığından karanlık tablolara(dark figures) değinilmesi gerekmektedir. Zira gerek ülkemiz özelinde ve gerekse dünyagenelinde ensest ilişkiler gibi bazı suçlu ve sapmış davranışların ceza adalet sisteminesıklıkla yansıtılmadığı müşahede edilmektedir.Ceza adalet sisteminde yeni bir kavram olarak karşımıza çıkan Onarıcı AdaletKavramı ve Modeli'nin tarihi geçmişi, içeriği, etkileri ve sosyal yaşamdaki yansımalarıdile getirilerek, yapılan açıklama ve uygulamalar ışığında ülkemiz özelinde suç ve suçtamükerrirliği azaltmak adına yapılabilecek uygulamalardan bahsedilecektir.Çalışmanın son bölümünde ise etno-metodoloji ve mülakat teknikerindenyararlanmak ve istatistiki bilgilerden istifade edilmek suretiyle mevcut adalet sistemindeonarıcı adalet penceresinden bakıldığında ne gibi düzenlemelerin yapılabileceği tespitedilmiştir. Şunu bir kez daha hatırlatmak yerinde olacaktır; Onarıcı Adalet Kavram veModeli mevcut ceza adalet sistemine alternatif bir sistem değildir. Amaç mevcut sistemitakviye etmek, ona yardımcı olmak ve suç işlenmesi sonrasında fail-mağdur-toplumarasında zedelendiği değerlendirilen sosyal ilişkileri ve yıpranan dokuyu tamir ve eskihaline getirmektir. Buna bir nevi suç işlenmeden önceki hale dönebilmek gayesiyleeldeki mevcut imkanlar ile neler yapılabileceğine yönelik toplumu teşkil eden tümbireylerin aktif katılımlarının sağlanması da denilebilir.
Özet (Çeviri)
My chief aim in this study is to examine the concept of restorative justice whichrarely is taken into consideration especially in our country. For the purpose ofunderstanding the concept said above it is necessary to present the crime phenomena inour global village that affects all of us and dark figures.As you may guess crime statistics do not reflect the real crime for those reasondark figures should be taken into consideration. In our country and around the globeincest or any other behavior regarded as a deviance can not be reflected through thecriminal justice process.After then Restorative Justice that was newly born in criminal justice system canbe discussed in depth. Its historical background, implications, contents, andmanifestations are being evaluated. International instruments, regulations and, nationalstatutes with regard to restorative justice concept are also being discussed. In the light ofexplanation and practical implications said above what should/could be done in Turkeyfor the purpose of reducing the crime, recidivism and making the current criminaljustice system better. Interviewing and ethno-methodological techniques are applied andfield research is used for doing so.After evaluating results much has been found to be used in current criminaljustice system. We should bear in mind that restorative justice concept is not regardedas a new system which is alternative to the current justice system. Focal point of theconcept is to support the current system and restore the relationship between perpetratorvictim and society as a whole after the crime has been committed.