Epidural anestezide bupivakain ve levobupivakainin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy bupivacaine and levobupivacaine in the epidural anesthesia
- Tez No: 131868
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÇABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
65 ÖZET Çalışmamızda tek taraflı inguinal herni operasyonu planlanan ASA 1-11 risk grubundaki 40 olguda bupivakain ve levobupivakainin epidural anestezi uygulanması sonrasında oluşacak duyu ve motor bloğunun başlama ve sonlanma zamanı, iki segment regresyon zamanı, postoperatif ilk analjezi ihtiyacı ve yan etkiler açısından karşılaştırıldı. Olgular epidural aralığa enjekte edilecek ilaçlara göre rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Grup B 17 mL % 0.5'lik bupivakain, Grup L 17 mL % 0.5' lik levobupivakain olarak epidural anestezi uygulandı. Çalışmamıza dahil edilen hasta grupları arasında demografik özellikleri ile ASA dağılımları açısından istatiksel anlamlı fark bulunmadı. Her iki grupta da cerrahi için gerekli yeterli duyu bloğunun ortalama başlama zamanının eşit olduğu görülmüştür (Grup B 16.75 dk, Grup L 15.15 dk). Pik seviyesi Grup B'de T4 (45. dk), Grup L'de 7ç (30. dk) olarak bulunmuştur. Duyu bloğunun iki segment regresyonu ile iki grup arasında duyusal bloğun tamamen regresyonu için geçen zaman Grup B ve Grup L'de benzerdir (Grup B 171.75 dk, Grup L 154.15 dk). Grup L'de tam duyusal regresyonun oluşması Grup B'ye göre -75 dk daha geç olmaktadır (Grup B 317.15 dk, Grup L 393.75 dk), ancak istatistiksel bir anlamlılık olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In the current study, on 40 patients with ASA I- II preoperative health status undergoing inguinal hernia repair; onset, length, duration of motor and sensory block, two segment regression time and side effects of bupivacaine and levobupivacaine on epidural anesthesia have been compared. Patients were seperated into two equal groups randomly. One group - Group B received 17 mL 0.5 % bupivacaine, other group - Group L received 17 mL 0.5 % levobupivacaine for epidural anesthesia. The groups were similar with respect of age, weight, height, MAP, HR and ASA. In both groups, onset of sensory block sufficient enough for surgery was found to be similar (Group B 16.75 dk, Group L 15.15 dk). Peak level was T4 (45 th min) for group B and T6 (30 th min) for group L. Time elapsed for two segment sensory regression and total sensory regression for both groups were also similar (Group B 171.75 dk, Group L 154.15 dk), but total sensory regression at Group L is found to be aproximately 75 min later than Group B (Group B 317.15 dk, Group L 393.75 dk), but this had no statistical significance.