Kapalı bir bölgede doğal taşınımlı Isı ve kütle transferinin kararlılık analizi
Stability analysis of a natural convection heat and mass transfer within a cavity
  1. Tez No: 274615
  2. Yazar: HATİCE MUTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, alttan ısıtılan ve alt tabakası tuzlanmış doğal taşınım probleminin kararlılık analizi incelenmiştir. Akımın oluştuğu ortam gözenekli ve gözeneksiz olarak alınmaktadır. Kararlılık analizi, lineer kararlılık ve global kararlılık analizi şeklinde ele alınan probleme bağlı olarak iki farklı türde yapılmıştır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır.Doğal taşınım probleminin kararlılık analizi için geniş bilgiler giriş ve literatür özeti bölümünde verilmiştir. Genel bilgiler bölümünde; önemli tanım ve kavramlar yer almaktadır. Materyal ve metot bölümünde; tezde ele alınan probleme ilişkin uygulanan yöntemler hakkında bilgi verilmektedir.Bulgular bölümü tezin orijinal kısmıdır. Bu bölüm iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Newtoniyen akışın karalılık analizi, normal mod analizi kullanılarak araştırılmıştır. İkinci bölümde, gözenekli ortamda doğal taşınımla oluşan hareketin global kararlılık analizi, Darcy kanunu kullanılarak, yine S. Lombardo ve ark. (2001) çalışmasında ki yöntem ile ve parametrelerine göre incelenmiştir.Tartışma bölümünde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar grafiksel olarak verildi ve bunlar yayınlanan diğer çalışmamalarla karşılaştırılmıştır. Bu bölümde, Newtoniyen akışın kararlılığı boyutsuz parametrelere göre yorumlanmıştır. Ortamın kararlılığını etkileyen kritik değerleri ve boyutsuz parametrelerine göre tanımlanmıştır.Son olarak, kararlılık analizi konusunda gelecek çalışmalar için yeni öneriler sonuç ve öneriler bölümünde verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, consideration was given to the stability analysis of a natural convection problem with salted bottom wall and heated from below. Flow regime which is occurred to flow is taken as porous or non porous. Stability analysis was studied as linear stability and global stability, depending on the problem considered.This work had six main sections:Brief information on the stability analysis of the natural convection problem is given in the Literature Summary and Introduction section.Some basic definitions, concepts and information are given in the general information section. The Materials and Methods section provides information related to the problem and methods used in this study.The findings section is the original part of this thesis. This section consists of two subsections. In the first part, the stability analysis of Newtonian fluid was examined by using linear stability with normal mode analysis. In the second part, the global stability analysis of the resulting natural convection in the porous media was examined by using Darcy?s law according to Lombardo et al. (2001), with respect to the parameters and .In the Discussion section, the results are given graphically and are discussed with other published work. In this section, the stability of Newtonian flow is interpreted with respect to the dimensionless parameters. The critical Rayleigh?s values affecting the stability are determined from and .In the Conclusions and Suggestions sections, suggestions are presented for future studies on stability analysis.