Tanıtım ve yönlendirme dersi öğretim programının etkililiğinin değerlendirilmesi
The evaluation of instructional program of vocational guidance lesson
  1. Tez No: 274635
  2. Yazar: ŞULE MIZRAK TOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çağdaş toplumlarda bireyin yaşamı boyunca verdiği önemli kararlardan bir tanesi meslek seçimidir. Bu konuda yeterli bilgi alan bireyler seçtikleri meslekleri ilerde daha başarılı ve etkili şekilde yaparak ülke kalkınmasına da önemli katkılarda bulunacaklardır. Bireylerin öğrenim gördüğü okulların önemli görevlerinden biri de bireylere meslek seçimi konusunda yeterli ön bilgiyi sağlamaktır. Bu amaçla geliştirilen programların etkinliğini incelemek ve programı daha etkin hale getirebilmek amacıyla program değerlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada meslek tanıtımı ve mesleklerin seçiminde öğrencilere yol gösterici özelliği bulunan Tanıtım ve Yönlendirme dersi programının değerlendirilmesi amacıyla yapılan uygulamalara yer verilmiştir. Bu amaçla hazırlanan öğrenci ve öğretmen anketleri Ankara ili merkez ilçelerinden tesadüfî olarak seçilen bir meslek lisesi ve bir genel lisede öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinin devam ettiği bir şube ve seçilen okullarda görev yapan tüm Tanıtım ve Yönlendirme dersi öğretmenlerine uygulanmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin konu ile ilgili tutum ve görüşleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlemek üzere Frekans Analizi, T testi kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 13.00 paket programından yararlanılmıştır. Sonuçta Tanıtım ve Yönlendirme dersinin amacına ulaşmasında genel lise ve meslek lisesi öğrencileri arasında farklılıklar bulunduğu ve programın içeriğinin, programda kullanılan öğretim yöntemlerinin, ölçme ve değerlendirme tekniklerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 Mart 2009 tarihinde aldığı karar ile dersi uygulamadan kaldırmıştır. Dersin uygulamadan kaldırılmasına ilişkin ortaya konulan öğretmen yetersizliği ve dersin hedefine ulaşmamış olması gibi sebepler araştırmanın sonuçları ile de paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In modern societies, one of the significant decisions an individual makes during his/her life is the choice of profession. The individuals who get enough information about this issue would contribute to the country development by working more successfully and efficiently on their jobs in the future. One of the important roles of the schools where individuals study is to provide the foreknowledge about the choice of profession. On the purpose of examining the efficiency of curriculums which are developed for this reason and make the curriculum more efficient, studies on the evaluation of curriculum have been required.In this study, practices carried out to evaluate the curriculum of Vocational Guidance lesson which leads the students on the presentation of profession and the choice of professions were provided. Student and teacher surveys prepared for this reason were applied to a vocational school and students studying in the 9th grade in a high school chosen from central districts in Ankara, and all the teachers of Vocational Guidance lesson in those schools. Frequency Analysis, T-test were used to determine the similarities and differences between attitudes and views of students and teachers about the issue. SPSS 13.00 package program was utilized in the statistical analysis. All in all, it was put forward that there are differences between the students in a vocational school and in a high school in achieving the aim of Vocational Guidance lesson. It was propounded that the content of curriculum, teaching methods and measurement-evaluation techniques should be looked over once again. Board of Education and Discipline abolished the Vocational Guidance lesson with the decision taken on March, 9, 2009. The reasons regarding abolition of the lesson such as inadequacy of teacher and the lesson not achieving the aims show parallelism with the results of the study.