Kesikli sıralı median problemi ve sezgisel bir çözüm önerisi
Discrete ordered median problem and a heuristic solution suggestion
- Tez No: 274643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECİHİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kesikli yerleşim problemleri, pratik uygulamalardaki öneminden dolayı yıllarca araştırmacılar tarafından çalışılmış ve çalışılmaya devam eden problemlerdendir. Klasik kesikli tesis yerleşim problemlerinin bir genellemesi olan Kesikli Sıralı Median Problemi (K.S.M.P.), ilk olarak Nickel (2001) ve daha sonra Boland ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilmiş olup, temel tesis yerleşim problemlerinden olan median, center ve centdian yerleşim problemlerinin amaç fonksiyonlarını genelleştirmektedir. Yerleşim-atama problemleri olarak da bilinen bu problemler NP-hard yapıya sahip olduklarından, çözüm için sezgisel metotların kullanılması kaçınılmazdır.Çalışmada K.S.M.P.'nin çözümüne yönelik geliştirilen Tavlama Benzetimi Sezgiseli algoritmasının performansı literatürde bilinen OR-LIB'den alınmış 40 test problemi Beasley (1985) kullanılmış, sonuç ve öneriler konu ile ilgili başka çalışmalar için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discrete location problems have always been studied by researchers for a long time because of their importance in practice. Discrete Ordered Median Problem (D.O.M.P.), which is a generalization of discrete facility location problems is generated firstly by Nickel (2001) and then by Boland et al. (2003). D.O.M.P. generalizes the objective functions of the median, center and centdian location problems that are main facility location problems. As these problems, which are also known as the problems of location- allocation, have NP-hard structure, it is inevitable to use heuristic methods for solution. In this study, a heuristic algorithmic suggestion will be put forward by examining D.O.M.P. in order to find solution.In this study, 40 common test problems Beasley (1985) known in literature provided by OR-LIB have been used in order to test Simulated Annealing Heuristic algorithmic performance that developed for D.O.M.P. solution. Conclusion and suggestions have been presented for other related studies.