Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının saldırganlık ve benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
With the attegration and self-respect of internet addiction in university students investigation of the relationship
- Tez No: 648819
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul ili, Haliç Üniversitesi öğrencilerinde internet bağımlılığının ile saldırganlık ve benlik saygısı ilişkisi incelenecektir. Katılımcıların sağlayacağı veriler doğrultusunda, araştırmanın amacı çerçevesinde değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili, Haliç Üniversitesi'nde okuyan, 18-25 yaş arası 1350 öğrenci kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi, örneklem boyutu hesaplama yöntemi olan raosoft ile %95 güven aralığında belirlenmiştir. Buna göre araştırmanın örneklemini; İstanbul ili, Haliç Üniversitesi'nde okuyan, 18-25 yaş arası internet bağımlılığı olan öğrencilerden, bu araştırmayı kabul eden ve çalışma kriterlerine uyan 300 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışma başvurunun onaylanmasının hemen ardından veri toplama işlemi ile başlatılacak olup, Ekim 2019'da başlayıp Aralık 2019 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. Veri toplama araçları olarak Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği'nin kullanılması öngörülmektedir. Araştırmaya katılım için gönüllü onamı alınan katılımcılarla anket çalışması yürütülecektir. Anketlere yanıt verilmesi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Katılımcılardan toplanan verilerin istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) 19.0 programı kullanılacaktır. Çalışmada elde edilecek bulgular ile ilgili psikolojik faktörlerin değerlendirilmesi, hem ileri çalışmaları hem de uygulayıcılara katkı sağlayabilecek gelişmeleri öngörmektedir. Üniversite öğrencilerinin genel özellikleri, tanımlayıcı istatistikler; kesikli değişkenler için sıklık ve yüzde, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum-maksimum değerleri verilecektir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı değişkenlerin betimleyici istatistikleri verilecektir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla 'Shapıro Wılk-w' testi uygulanacaktır. Normallik testi sonucunda dağılımın normal olması halinde parametrik testler; bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü(ANOVA) testi, pearson korelasyon bağıntısı uygulanacaktır. Dağılımın normal olmaması halinde ise non-parametrik testler; mann-whitney u Testi, kruskal wallis, spearman'ın sıralı bağıntısı uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between internet addiction and aggression and selfesteem in the students of Haliç University in Istanbul will be examined.it is aimed to examine the relationship between variables within the framework of the aim of the research. The population of the study consisted of 1350 students aged 18-25 years studying at Haliç University in Istanbul. The sample of the study was determined with the 95% confidence interval with raosoft, which is the sample size calculation method. Accordingly, the sample of the research; Among the students with internet addiction aged 18-25 years, studying at Haliç University in Istanbul, 300 people accepted the study and met the study criteria. This study will be started with the data collection process immediately after the approval of the application and it is planned to start in October 2019 and be completed in December 2019. Young Internet Addiction Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Buss-Perry Aggression Scale are used as data collection tools. A survey will be conducted with the participants who have voluntary consent to participate in the research. It takes about 15 minutes to respond to the surveys. SPSS (Statistical Package Fort he Social Sciences) 19.0 program will be used for statistical analysis of the data collected from the participants. Evaluation of psychological factors related to the findings of the study predicts both advanced studies and developments that may contribute to the practitioners. General characteristics of university students, descriptive statistics; frequency and percentage for discrete variables, mean, standard deviation, median, minimum-maximum values for continuous variables will be given. Descriptive statistics of dependent variables will be given in the evaluation of data. Apı Shapro Wilk-w 'test shall be applied to determine whether the data are suitable for normal distribution. If the distribution is normal as a result of normality test, parametric tests; independent groups t test, one way (ANOVA) test, pearson correlation correlation will be applied. If the distribution is not normal, nonparametric tests; mann-whitney u Test, kruskal wallis, spearman's order will be applied.