Erzurum ilinde satılan ambalajlı ve ambalajsız dondurmaların bazı mikrobiyolojik, fizikselve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some microbiological, physical and chemical charasteristics of packaged and unpackaged ice cream marketing in Erzurum
  1. Tez No: 274649
  2. Yazar: NİHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Erzurum ilinde farklı pastane ve marketlerden satın alınan 13'ü ambalajlı 17'si ambalajsız toplam 30 adet dondurma örneği bazı mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutulmuştur.Fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda ambalajsız örneklerde kurumadde miktarı en düşük %24,80, en yüksek %44,30 ve ortalama %35,69, ambalajlı örneklerde ise en düşük %34,73, en yüksek %55,39 ve ortalama %42,36 olarak tespit edilmiştir. Ambalajsız dondurmaların en düşük, en yüksek ve ortalama pH değerleri sırasıyla 4,91, 6,96 ve 6,13 bulunurken; ambalajlıların 4,36, 6,83 ve 6,00 olarak tespit edilmiştir.Örneklerin toplam aerobik mezofilik bakteri sayıları en düşük 2,88 log kob/g, en yüksek 6,11 log kob/g ve ortalama 3,72 log kog/g olarak tespit edilmiştir. Maya sayıları
Özet (Çeviri)
In this survey, it was analyzed total of 17 unpackaged and 13 packaged ice cream samples sold in Erzurum market and determined its microbiological, physical and chemical properties.The physical and chemical analysis results of unpackaged and packaged samples were stated as minimum, maximum and mean values, respectively as follows: drymatter 24.80%, 44.30%, 35.69% and 34.73%, %55.39, 42.36% pH 4.36, 6.83, 6.00 and 4.91, 6.96, 6.13.Total aerobic mesophilic bacteria counts of the samples were found as minimum 2.88 log cfu/g and maximum 6.11 log cfu/g. Mould, fungi, enterococcus and coliform counts were found in