Atatürk Üniversitesi merkezi açık-yeşil alandaki fiziki değişim memnuniyetinin belirlenmesi
Measuri̇ng the satisfaction regarding physical renovation of the central open-green square in Ataturk University
  1. Tez No: 426068
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Üniversiteler eğitim ve öğretim kurumları olmalarının yanı sıra aynı zamanda sosyal ve kültürel alan işlevi görmektedir. Bu sebeple üniversite yerleşkelerinde uygun peyzaj tasarımlarıyla öğretim üyeleri ve öğrenciler için daha kaliteli ve güvenli yaşam ortamları sağlanmaktadır. Bunun eğitim ve öğretim kalitesi üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. Bu araştırmada üniversite kavramı, üniversitelerin toplumdaki yeri ve önemi, yerleşke kavramı, yerleşkelerin fiziksel planlama ve tasarım ilkeleri, bitkisel tasarım öğeleri, Dünya ve Türkiye'deki bazı önemli üniversite yerleşkelerinden örnekler verilmiştir. Çalışmanın amacı Atatürk Üniversitesi Yerleşkesinde, merkezi açık yeşil alanda peyzaj tasarımı yapıldıktan sonraki ve önceki durumun kullanıcı memnuniyeti bakımından karşılaştırılmasıdır. Bu doğrultuda, öğretim üyeleri, memur ve öğrencilere farklı dönemlerde 2 anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre peyzaj tasarımı yapılmadan önce kullanıcıların alanı görsel (74,2) ve bitkisel tasarım (71,6) yönünden zayıf buldukları, alanda oturma elemanı (87,4) ve çöp kutusu (57,7) gibi donatı elemanlarının yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu nedenlerle, alanın birincil kullanıcıları olan öğrenci ve üniversite çalışanlarının daha kaliteli zaman geçirebilmesi için alanın tasarlanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Nitekim peyzaj tasarım uygulaması sonrası yapılan anketlerle kullanıcı memnuniyetinin arttığı, katılımcıların %75,6'sının alanda yapılan tasarımın gerekli olduğuna inandıkları ve tasarım yapılan bu alanın üniversiteye prestij kazandırdığı belirlenmiştir. Son olarak da yapılan anket çalışmalarının sonuçları arasında karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides being educational institutions, universities act as social and cultural areas as well. Therefore; with appropriate landscape designs, university campuses submit decent and safer living quarters to academics and students. Its positive influences on education and training have been observed. This research focuses on the concept of university, universities' role and importance in the community, the concept of campus, planning and designing principles for campuses' physical planning, botanic design elements and samples of some prominent university campuses in the world and Turkey. The purpose of the study is to make comparison between central open green square's current designed appearance on Ataturk University Campus and its former appearance, in terms of user satisfaction. For this purpose, we made 2 non-concurrent questionnaires to academics, civil servants and students. According to the results, it is obvious that before the landscape design, users found the square's visual (74,2) and herbal design (71,6) inefficient; equipment like sitting items (87,4) and trash bins (57,7) were scarce. Consequently, in order to improve the quality of time spent on the square in the eyes of the primary users, students and university staff, we concluded that a new design for the square was necessary. As a matter of fact, the results of questionnaires made after the design point out that users' satisfaction increased and 75,6% of the participants agreed the new design was necessary and the designed square brought prestige to the university. Finally all the results of the questionnaires were compared and evaluated.