4006-TÜBİTAK Bilim Fuarı hakkında öğrenci ve öğretmen görüşleri: Diyarbakır ili Ergani ilçesi örneği
Student and teacher perceptions about 4006-TÜBİTAK Science Fair: A case study from the Ergani district of Diyarbakır province
  1. Tez No: 852248
  2. Yazar: ŞABAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA KAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın amacı; 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda görev alan öğrenci ve öğretmenlerin bilim fuarının hazırlık, uygulama ve değerlendirme süreçlerindeki görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca çalışma amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Çalışma grubu; Diyarbakır ili Ergani ilçesinde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında MEB de görev yapan ve TÜBİTAK 4006 bilim fuarında en az bir defa görev almış ortaokul öğretmenleri ile ortaokul 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri arasından belirlenmiştir. Çalışmaya 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda görevli olan 81 danışman öğretmen, 20 yürütücü öğretmen ve 203 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Öğrenci Görüş Anket Formu ve Öğretmen Görüş Anket Formu”olmak üzere iki farklı anket formu kullanılmıştır. Bu anket formlarında“Üçlü Likert Tipi Ölçek”bulunmaktadır. Veri analizinde faktör analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılıp verilerin analizi için frekans ve yüzde tabloları oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin; bilim fuarına gönüllü katıldığı, bilim fuarlarının öğretmen-öğrenci-veli arasındaki iletişimi güçlendirdiği, kişisel gelişimlerine katkıda bulunduğu ve öğrencide yaparak yaşayarak öğrenmeyi sağlayıp kalıcı öğrenmeler oluşturduğu ile ilgili olumlu durumlar tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin;“bilim fuarlarına okul idaresinin isteği doğrultusunda katıldıklarını, tematik alt proje alanlarına göre proje hazırlamanın zor olduğunu, bilim fuarlarında ders yoğunluğundan dolayı projelere yeterli zamanı ayırmakta zorlandıklarını, bilim fuarlarının uzun ve yorucu bir süreç olduğu vb.”olumsuz görüşlerine de ulaşılmıştır. Bilim fuarında görevli olan öğrencilerin görüşlerine baktığımızda ise öğrencilerin; sunum ve iletişim becerilerinin geliştiğini, derslere katılımının arttığı ile ilgili olumlu durumlar tespit edilmiştir. Bunun yanında bazı öğrencilerin;“sunumda kullanılan materyalleri kendilerinin hazırlamadığı, projelerin alt basamaklarını kendilerinin oluşturmadığı, bilim fuarına kendi istekleri doğrultusunda katılmadığı vb.”ile ilgili olumsuz görüşlere de ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin; bilim fuarında hazırlanan projelerin alt basamaklarını bildikleri ve kendilerinin bu alt basamakları oluşturabildiği, konu ile alakalı uzmanlardan yardım aldıkları, iletişim ve sunum becerilerinin geliştiği, derslere katılımlarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of students and teachers who participated in the 4006 TÜBİTAK Science Fair regarding the preparation, implementation, and evaluation processes of the science fair. The study employs a quantitative research method using the survey model. Additionally, criterion sampling technique, which is a purposive sampling method, is used in the study. The study group consists of middle school teachers who worked at the Ministry of National Education (MEB) in the Ergani district of Diyarbakır province during the 2021-2022 academic year and who participated in the TÜBİTAK 4006 Science Fair at least once, as well as students from grades 6, 7, and 8 of middle school. A total of 81 advisory teachers, 20 executive teachers, and 203 students who were involved in the 4006 TÜBİTAK Science Fair participated in the study. Two different survey forms were used as data collection tools: the“Student Perception Survey Form”and the“Teacher Perception Survey Form.”These survey forms contain a 'Three-point Likert Scale.' Factor analysis and descriptive analysis methods were used for data analysis, and frequency and percentage tables were created to analyze the data. As a result of the study, teachers' positive perspectives were identified, including their voluntary participation in the science fair, the strengthening of communication among teachers, students, and parents, the contribution to their personal development, and the promotion of experiential and lasting learning for students. Additionally, negative views of teachers were also identified, such as participating in science fairs according to the school administration's request, the difficulty of preparing projects based on thematic sub-project areas, struggling to allocate sufficient time for projects due to class intensity, and the demanding and lengthy nature of science fairs. Regarding the opinions of students involved in the science fair, positive aspects were noted, including the improvement of presentation and communication skills, and increased participation in classes. However, some students expressed negative views, such as not preparing the materials used in presentations themselves, not creating the sub-steps of the projects themselves and not participating in the science fair according to their own wishes. Nevertheless, it was determined that students knew the sub-steps of the projects prepared at the science fair, could create these sub-steps themselves, received help from relevant experts, and improved their communication and presentation skills, leading to increased class participation.