Bir traktör için EMC uygulaması
EMC application for a tractor
  1. Tez No: 274696
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde elektronik cihaz kullanımının hızla artmasından ve bu nedenle elektrikli ve elektronik cihazlarının birbirine yakın ve bir arada çalışmak zorunda olmalarından dolayı Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), ülkeler açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Bu elektromanyetik karmaşa içerisinde cihazların, birbirini ve insan sağlığını bozmadan çalışabilme gerekliliği EMC konusunun önemini arttırmaktadır.EMC, istenmeyen işaretin yayınımını ve istenmeyen işarete karşı bağışıklığı içerir. Her cihaz, hem yayınım hem de bağışıklık koşullarını sağlamak zorundadır. Avrupa Birliği (AB), elektromanyetik uyumluluk çalışmalarına seneler önce başlamış ve bu konuda standartlar geliştirmiştir. Tam üye olmayı hedeflediğimiz AB'nin 1992 yılında başlattığı yasal elektromanyetik uyumluluk düzenleme çalışmaları, dört yıllık bir geçiş sürecinden sonra 1996 yılında zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra AB pazarına girecek her elektriksel ve elektronik ürün veya cihaz EMC markası CE'yi taşımak zorundadır.Bu çalışmada, temel olarak EMC, EMC kavramları ve EMC standartları anlatılmıştır. Daha sonra EMC test ve ölçümlerindeki temel faktörlerden bahsedilerek EMC test ve ölçümlerinin gerçeklenmesi açıklanmıştır. Test ve ölçümlerde referans alınan limit değerleri, tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Son olarak, otomotivde EMC test ve ölçümlerinin ilgili standartlara göre nasıl gerçekleştirildiği anlatılmıştır. Uygulama kısmında ise, bir traktöre TÜBİTAK-UME'deki yarı?yansımasız odada ışınıma karşı bağışıklık ve ışınımla yayınım testleri uygulanmıştır. Test sonuçları, standartta belirtilen kıstaslarla ve sınır değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, electromagnetic compatibility (EMC) has gained importance for countries due to increasing usage of electronic devices and consequently necessity of running together or in close range of these devices. In this electromagnetic chaos, requirement of operating without harming each other and human health for electronic devices increases the importance of EMC issue.EMC includes radiation of undesired signals and immunity against undesired signals. Every instrument has to comply with both radiation and immunity conditions. European Union (EU), started to work on electromagnetic compatibility several years ago and has developed European standards on this subject. Compatibility regulation works which were started in 1992 by EU, a union that Turkey wants to be a member, became obligatory for EU members in 1996 after a transition period for four years. After that, every electrical and electronic device or equipment to enter European market has to have CE mark of EMC.In this study, EMC and EMC concepts also EMC standards were introduced basically. Then, main parameters of EMC tests and measurements were given and performing of EMC tests and measurements were explained. Reference limit values for tests and measurements were shown in tables and figures. Finally, performing tests and measurements according to relevant standards for automotive sector was described. In the application section, immunity against radiation and radiated emission tests have been applied to a tractor in the semi-anechoic room of TÜBİTAK-UME. Furthermore, test results have been compared with limit values and criterias defined in relevant standard.