Traktör-tarım makinası enerji ilişkilerinin saptanması için bilgisayar destekli ölçme sisteminin geliştirilmesi ve mekanizasyon planlamasında temel işletmecilik verilerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 33925
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN SABANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
oz Bu çalışmada, çeki kuvveti, çalışma hızı, patinaj, çeki gücü ve yakıt tüketimi gibi mekanizasyon planlamasında gerekli temel işletmecilik verilerinin elde edilmesi için, universal, taşınabilir, kolay bağlanır ve traktör kuyruk mili çalışmalarına da olanak sağlayacak şekilde bilgisayar destekli bir ölçme sistemi kurulmuş, geliştirilmiş ve kalibrasyon çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen verilerin PC bilgisayarda kayıt ve değerlendirilmesini sağlayan bilgisayar destekli ölçme sistemi kullanım programı hazırlanmıştır. Geliştirilen bu sistem ile killi-kuru, killi-tavlı ve kumlu-tavh toprak özelliklerine sahip arazilerde farklı iş derinliği ve farklı çalışma hızı koşullarında, kulaklı pulluk, dipkazan, çizel, kültüvatör ve tırmık gibi toprak işleme makinalanna ait temel işletmecilik verileri ölçülmüştür. Araştırma sonunda, geliştirilen bilgisayar destekli ölçme sisteminin, işletmecilik verilerinin ölçümünde güvenli bir şekilde kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca, değişik toprak özelliklerine sahip arazilerde, bazı toprak işleme makinalan için farklı iş derinliği ve çalışma hızlarında çeki kuvveti, çalışma hızı, patinaj, çeki gücü ve yakıt tüketimi ile bunlara ilişkin birim değerler belirlenmiştir. İşletmecilik verilerine ilişkin yapılan regresyon analizlerinde, farklı uygulama koşullarında kullanılabilecek eşitlikler geliştirilmiş, ülkemiz ve işletme koşullan için veri tabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this study, microcomputer based data acquisition system was constructed, developed and calibrated for obtaining the basic machinery management data such as draught force, travel speed, slippage, drawbar power and fuel consumption. This measurement system is universal, portable, simply mounted and possibility working with the PTO. The software was prepared for recording and evaluating the data. The machinery management data were measured for tillage machines extensive used as mouldboard plough, subsoiler, chisel, field cultivator and harrow under different working depths and travel speeds in the clay and sandy soil conditions In conclusions, developed microcomputer based data acquisition system in this research has been reliability used for measuring the data. The machinery management data were measured under the different soil conditions as mentioned above. Regression equations were obtained for the farms and Turkey conditions.