Testosteron bileşiğinin bazı küfler ile biyotransformasyonları
The biotransformation of testosterone by some fungi
- Tez No: 274715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada testosteronun Aspergillus wentii MRC 200316 ve Penicillium digitatum MRC 500787 küflerinde nasıl metabolize edileceğini incelemek için bileşiğin bahsedilen küfler ile biyotransformasyonları gerçekleştirildi. Aspergillus wentii MRC 200316 ile inkübasyon iki metabolit verirken Penicillium digitatum MRC 500787 ile inkübasyon ise dört ayrı metabolit verdi.İnkübasyonlar sonrasında başlangıç maddesi ile elde edilen bileşiklerin erime noktaları, 1H NMR, 13C NMR, ve IR spektrumları alındı. Başlangıç maddesi ve bileşiklere ait erime noktaları ile spektrumlar karşılaştırıldığında Aspergillus wentii ile inkübasyon neticesinde 6ß,17ß-dihidroksandrost-4-en-3-on ve 14?,17ß-dihidroksiandrost-4-en-3-on bileşikleri oluşurken Penicillium digitatum ile inkübasyon neticesinde ise 5?-androstan-3,17-dion, 3?-hidroksi-5?-androstan-17-on, 3ß-hidroksi-5?-androstan-17-on ve androst-4-en-3,17-dion bileşiklerinin oluştuğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, testosterone was incubated with Aspergillus wentii MRC 200316 and Penicillium digitatum MRC 500787 in order to see how it would be metabolized by these two fungi. Incubation with Aspergillus wentii MRC 200316 afforded two metabolites whereas incubation with Penicillium digitatum MRC 500787 afforded four metabolites.The melting points, 1H NMR, 13C NMR and IR spectra were taken from both starting material and the metabolites. When the melting points,1H NMR, 13C NMR and IR spectra of the starting material and metabolites were compared with each other, it followed that incubation with Aspergillus wentii afforded 6ß,17ß-dihydroxyandrost-4-en-3-one and 14?,17ß- dihydroxyandrost-4-en-3-one while incubation with Penicillium digitatum afforded 5?-androstane-3,17-dione, 3?-hydroxy-5?-androstane-17-one, 3ß- hydroxy-5?-androstane-17-one and androst-4-en-3,17-dione.