Az ve çok katlı yapılarda bilgi düzeyi seviyesinin binanın performansına etkisi
The effect of the levels of knowledge on the earthquake performance of multi-storey and fewer-storey rc buildings
  1. Tez No: 274722
  2. Yazar: MERVE SOYLU BİROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda meydana gelen depremlerde oluşan hasarın ve ekonomik kayıpların çok büyük miktarda olması Deprem Mühendisliği'nde Performansa Dayalı Tasarım ve Değerlendirmenin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.2007 Deprem Yönetmeliğinin yürürlüğe girmeden önceki yıllarda geçerli olan Deprem Yönetmeliklerine göre projelendirilmiş olan mevcut bir binanın deprem performansının belirlenebilmesi için öncelikle binanın yapılmış olan durumunun yeterli ölçüde bilinmesi gereklidir. Bu amaçla mevcut binalardan yapısal sistem özellikleri, boyutlar, malzeme ve detaylarla ilgili bilgilerin toplanması gereklidir.Bu çalışmada 2007 öncesi Deprem Yönetmeliklerine göre projelendirilmiş olan betonarme çerçeveli bir bina için farklı bilgi düzeylerinin binanın performansına olan etkisi incelenmiştir. Ayrıca kat adeti 2, 4, 7, 10 olarak değiştirilmek suretiyle kat adeti değişiminin performansa etkisi de araştırılmıştır.Daha önceki yıllarda projelendirilmiş olan ve 2007 Deprem Yönetmeliği 7. Bölüme göre değerlendirildiğinde performans düzeyleri can güvenliğini sağlamayan 2, 4, 7 ve 10 katlı binaların taşıyıcı sistemlerinin güçlendirilmesinin gerektiği belirlenmiştir. Bu kapsamda aynı kat adedi için, bilgi düzeyi katsayısının artması bina performansını daha iyi duruma getirmiştir. Bilgi düzeyi sabitken kat adedi fazla olan binaların performansı düzeyi daha iyi çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kat adedi arttıkça, kapsamlı bilgi düzeyinde analiz yapıldığında güçlendirme maliyetinin önemli ölçüde azalacağı ve dolayısıyla bilgi düzeyinin artırılması için gereken maliyetin güçlendirme maliyetinin yanında oldukça küçük boyutlarda kalacağı dikkate alındığında, kapsamlı bilgi düzeyi için gereken maliyete katlanmaya değer olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, earthquakes which caused important damages and much economic lost, again have showed that performance based design and evaluation is very important in Earthquake Engineering.It is necessary to know the information about the construction to determine the performance evaluation of the reinforced concrete structure. For this aim; the structural system details, dimensions and material properties should be informed from the existing structure.In this study; the effects of the information levels about the 2, 4, 7, 10 storied reinforced concrete structures which have same plan was investigated.Result of this studies showed that, the same planned 2, 4, 7, 10 storied reinforced concrete structures have not provided the life safety and the structures have to be strengthen. When the story number is fixed and the knowledge coefficient was increased,the performance evaluation of the structures was better than than the preceding performance level. When the knowledge coefficient is fixed and the story number was increased, the performance level was better than the preceding level. According to this results in high rise building the strengthen cost value is significantly decline in value when analysing in comprehensive knowledge level and if consider that the strengthen cost value is foot up pretty high than the knowledge level increase cost, it is worst to be folded to cost of the reach of the comprehensive knowledge level.