Çerçeveli ve perdeli çerçeveli sistemlerin 1. periyotlarındaki ve malzeme miktarlarındaki değişimin karşılaştırılması
Comperation of the quantity changes of material in first periods of framed model system and frame and share wall model system
- Tez No: 274723
- Danışmanlar: PROF. ADİL ALTUNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin amacı; çerçeveli ve perdeli çerçeveli sistemlerin 1. Periyotlarındaki ve malzeme miktarındaki değişimin karşılaştırılmasıdır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş olarak hazırlanmıştır. İkinci bölümünde ise betonarme taşıyıcı sistemler hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde deprem etkilerinin hesap yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde incelenen model yapının çerçeveli, perdeli çerçeveli sistemlerinin 1. Periyotları, yapılarda kullanılan demir ve beton miktarları hesaplanmış ve değişimlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölümde perdeli çerçeveli sistemden oluşan bir model yapıda perdelerin yerinin değişmesiyle periyot, demir ve beton miktarı bulunmuş ve bulunan değerler karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde çerçeveli ve perdeli çerçeveli sistemlerin 1. Periyotları eşit durumda iken sistemlerde kullanılan demir ve beton miktarları incelenmiş ve karşılaştırması özet olarak sunulmuştur. Yedinci bölüm ise sonuç ve öneriler bölümü olarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalarda çerçeveli sistemlerin yanal yükleri perdeli çerçeveli sistemler gibi karşılayamadığı ve bundan dolayı da çerçeveli sistemlerde özellikle alt katlarda kolon boyutlarının büyüdüğü, mimari olarak da sıkıntıların ortaya çıkabileceği aynı zamanda ekonomik olmaktan çıktığı ve deplasmanların perdeli çerçeveli sisteme göre daha büyük olduğu görülmüştür. Bu nedenlerden ötürü, perdeli çerçeveli sistemin kullanılmasının daha uygun olacağı görülmektedir. Bununla beraber perdeli çerçeveli sistemlerde perdelerin yapı içersindeki yerinin, yapının periyotunu değiştirdiği ve özellikle kullanılan demir miktarı üzerinde çok etkili olduğu görülmüştür. Yapıları modellerken perdelerin optimum şekilde düzenlenmesi ile ekonomik çözümler elde edilebileceğini göz önüne sermiştir.Anahtar kelime: Çerçeveli Sistem, Perdeli Çerçeveli Sistem, Peryot
Özet (Çeviri)
Subject of this project is, to compare quantity changes of material in first periods of framed model of system and frame and share wall model system.This Project is consist of seven parts. First part of Project is consist of introduction. Second part of Project gives information about conveyor systems with armoured concrete. Third part shows calculation methods of eartquake effects. In fourth part, first periods of framed model system and framed and share wall model system has been calculated, quantity of iron and concrete has been calculated, and changing has been analysed. In fifth part, first period, quantity of iron and concrete has been calculated and analysed in a structre with framed and share wall system when the share walls replaced. In six part, quantity of iron and concrete has been calculated and analysed when the first period of frame model and first period of frame and share wall model are equal. Seventh part of the Project includes conclusion and suggestion. This Project show us, frame model systems can not carry lateral loadings as frame and share wall model systems. Because of this, in frame model systems especially dimensions of columns at the bottom floors are enlarged and may cause architectural problems and will be uneconomical. Also shows us displacement of frame model systems are bigger than frame and share wall model systems. Because of this reasons, this Project shows up, using frame and share wall model system necessariness. As we analysed the frame and share wall model systems, place of share walls in structure, changes the period and especially affects quantity of iron. When modeling the structure, optimazing place of share walls brings economical benefitsKey word: Frame Model System, Frame and Share Wall Model System, Period