Akışkanlaştırıcı katkı maddelerinin beton üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of plasticizing additivies on concrete
- Tez No: 274724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Büyük Marmara depreminin yaşandığı 1999 yılından sonra Türkiye'de yapıların dayanımı ve dayanıklılığı konusunda önemli gelişmeler kaydedilmiş ve inşaat sektörünün mihenk taşlarından biri olan betonun performansının arttırılması çalışmaları her geçen gün artarak devam etmiştir. Betonun performansını arttırmak için çimento, agrega, mineral ve kimyasal katkılar üzerinde çeşitli çalışmalar yapılabilmektedir. Bu çalışmada ?Sika Yapı Kimyasalları? firmasından sağlanan normal, super ve hiper akışkanlaştırıcı katkı maddeleri maksimum oranda betona katılarak betonun dayanımı üzerine etkileri, su emme oranları ve bunların aralarındaki farklılıklar incelenmiştir. Şahit (katkısız) beton, normal akışkanlaştırıcılı beton, süper akışkanlaştırıcılı beton ve hiper akışkanlaştırıcılı beton olmak üzere 4 grupta deneyler yapılmıştır. Akışkanlaştırıcı Katkı maddelerinin betona katılmasıyla birlikte, şahit (katkısız) betona gore daha az su oranı ile beton dayanımında yüksek bir artış görülmüştür. Diğer yandan akışkanlaştırıcı katkı maddelerinin miktar ve dereceleri arttırıldıkça betonun su emme oranlarında düşüş görülmüştür. Bu tespit, akışkanlaştırıcı katkı maddelerinin kullanılmasıyla yapılarda kullanılan betonun dayanımının artması, beton içindeki donatının korunması ve beton iç ve dış etkilere karşı dayanıklılığına olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Kimyasal katkılar beton dayanımı ve dayanıklılığını yükseltmesinin yanı sıra, daha ucuz beton elde edilebileceğini de gösterir. Akışkanlaştırıcı kimyasal katkı maddeleri, bu avantajları ile inşaat sektörüne ve kullanıcıların hizmetine daha sağlam ve daha ekonomik yapılar sunulmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Earthquake of Marmara in 1999, there have been very important developments about the endurance and durability of structures and the studies go on increasingly about redoubling the performance of concrete that is the touchstone of building sector. To increase the performance of concrete, some studies can be done with cement, aggregate, minerals and chemical additions. In this study, the endurance, water absorption rates of concrete and the differences between these two has been observed by adding normal, super and hyper plasticizers to concrete at maximum rates, ensured from SIKA. The experiments have been made in 4 groups as witness ( pure ) concrete, concrete with normal plasticizers, concrete with super plasticizers and concrete with hyper plasticizers. By adding plasticizers to concrete it has been observed less water ratio and more endurance than the witness (pure) concrete.On the other hand, when the quantitiy and degree of plasticizers increase, the water absorption of concrete decreases. This shows that the use of plasticizers, makes positive effects to endurance of concrete used in structures and the durability of concrete and the steel in it from inner and outer effects. With increasing the endurance and durability of concrete, chemical plasticizers also show us that we may have concrete with lower costs. Chemical plasticizers provides safer and more economic structures for building sector and users with that advantages.