Effects of condensed silica fume on some mortar properties
Yoğunlaşmış silika tozunun bazı harç özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 14633
  2. Yazar: YAKUP SARIKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
YOĞUNLAŞMIŞ SÎLÎKA TOZUNUN BAZI HARÇ ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Yak up Sarı k aya Müh en dişlik Fa k ü 1 1 es i İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi; Yar. Doç» Dr. Mustafa Tokyay Ocak 1991 66 Say -fa ÖZET Portland Çimentosu pahalı bir malzemedir. Yüksek mukavemetli beton elde edilmesinde kullanılan çimento daha da pahalıdır. Yıllarca çimentonun yerini tutabilecek elde edilmesi kolay malzemeler araştırılmıştır. Yoğunlaşmış silika tosu bu amaçta son samanların ilgi noktası olmuştur. Bu çalışmada kullanılan Ferrosi 1 isyum yüksek derecede pozol andır. Bu. malzemenin işlenebi 1 irligi sabit tutulan çimento harçlarına çimento agırlıgınin yüzdesi olarak katılması su ihtiyacını arttırmıştır. Bunun sebebi, Ferrosi 1 isyum 'un çok ince zerreciklerden oluşmasıdır. Su ihtiyacı, artan yoğunlaşmış silica, tozu muhtevası ile ıııdoğrusal olarak artmıştır. PC400 vs KPC325 çimento harçlarının çimento miktarlarının 20% oranında yoğunlaşmış si lika tosu ile değişmesi veya 20% oranında ilavesi sabit kul lanabi 1 iri ikte önemli miktarda mukavemet düşüşü göstermiştir» Artan su ihtiyacını tela-fi etmek için, piyasada bulunabilen bir süper akışkanlaştırıcı kul lanabi 1 irligi sabit tutarak karışımlara ilave edilmiştir. Maksimum mukavemeti elde etmek için 10% oranında değişim veya 10% oranında ilave olarak yoğunlaşmış silika tozu miktarı seçilmiştir. Süper akışkanlaştırıcı ve çimento ağırlığının 10% u oranında yoğunlaşmış silika tosu ilave edilmesiyle %47 lik basınç mukavemeti artışı elde edi lmiştir. Görülüyor ki atık bir madde olan Ferrosil isyum Türk Beton Endüstrisinde kısa samanda yer alacaktır. Anahtar Sözcükler s Yoğunlaşmış Ş fi ika Tosu, Harç, Süper ak ı şkan 1 aş t ı r ı c ı, Mukavemet Bilim Kodu s 624. 03. 0 1 iv
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF CONDENSED SILICA FUME ON SOME MORTAR PROPERTIES Y a k u p S a r ı k a. y a Faculty of Engineering Department of Civil Engineering M.S Thesis Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mustafa Tokyay January 1991 66 Pages ABSTRACT Portland Cement is an expensive material. Cement used to produce high strength concrete is even more expensive. For years, readily available materials to substitute for cement have been searched. Condensed Silica. Fume has recently turned out to be a point of interest for this purpose. The condensed silica fume used in this study was highly pozzolanic. Incorporation of this material as percent weight of cement into cement mortars of constant flow increased water requirement because it is composed of very- fine particles. The water requirement increased linearly with the increasing amount of CSF, Both PC40Ö and KPC325 cement mortars with CSF incorporation showed significant reduction in strength at constant flow for 20 % replacement or 20 7. addition. To compensate for the increased water- requirement a commercially available superplastici zer was added to the mixes by keeping the flow constant again. Forthe CSF amount, 10 7. replacement or 10 "/. addition was chosen to obtain maximum strength. 47 % increase with respect to control specimen in compressive strenght of the mortar specimens with 10 °i addition of CSF by percent weight o-f cement and superplasticizer was obtained. As a result o-f this study the Condensed Silica Fume of Ferrochromium Industry can be utilised as a concrete ingredient. Key Wordss Condensed Silica Fume, Mortar, Superplasticizer, Strength Since Code : 624.03.01 i ı