Çerçeveli binalardaki yatay süreksizlik problemlerinin incelenmesi
Investigation of horizontal discontiniuities problems in framed buildings
  1. Tez No: 274728
  2. Yazar: DUDU KÜBRA ERŞAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ALTUNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mimari çıkmalar Türkiye'deki binalarda en çok karşılaşılan özelliklerden biridir. Bu özellik binaların gerek kütle dağılımını etkileyerek ve gerekse bina üzerinde düzensizlik meydana getirerek binanın yük altındaki davranışını etkiler. Ancak üst katlardaki bu dışa doğru çıkma bilhassa yatay kirişlerle birlikte döşeme parçasının dışarı doğru çıkması şeklinde olduğundan ve çevre kolonları kapsamadığından, çevre kolonlar arasında kirişsiz bir döşeme parçası kalmaktadır. Bu durum kısmen veya tamamen dış cephe çerçeve veya çerçevelerinin aslında bir yönde kirişsiz döşeme olarak çalışmasına neden olmaktadır. Bu tezde, mimari çıkmalar nedeni ile oluşturulan çerçeve kirişi süreksizliği 12 örnek bina üzerinde incelenerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Örnek binalar gerek doğrusal ve gerekse doğrusal olmayan analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiş, son olarak da çeşitli yönetmeliklere ait düzenlemeler ışığında çerçeve kiriş süreksizliği irdelenmiş ve tasarım mühendisleri için faydalı olabilecek sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural cantilevers in buildings in Turkey is one of the most common features. These properties affect the mass distribution of the buildings and both buildings have formed on the disorder affects the behavior under load of the building. At the same time, this cantilevers cause flat floors between the colums. This situation partly or totally outside the front of the frame or a frame in one direction actually leads to work as flat floor. In this thesis, the beams of the discontinuity examined and the results were evaluated over 12 sample buildings. Examples of buildings examined using linear and nonlinear analysis methods. Finally according to the regulations in TDY 2007, have been discussed beams discontinuities and have been obtained the results that may be useful for design engineers.