Tiyoüre-formaldehit reçinesi ile selenit ve selenat iyonlarının adsorpsiyonu
Adsorption of selenite and selenate ions onto thiourea-formaldehyde resin
  1. Tez No: 274749
  2. Yazar: NİSA GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada tiyoüre-formaldehit (TUF) reçinesi sentezlenmiş ve çözeltilerden kesikli metot ile selenit (SeO32-) ve selenat (SeO42-) iyonlarının adsorpsiyonu incelenmiştir. Öncelikle sentezlenen TUF reçinesinin elementel analizi yapılmıştır. Selenit iyonlarının adsorpsiyonu öncesinde ve sonrasında TUF reçinesinin FTIR spektrumları ve SEM/EDS mikrografları alınmıştır.TUF reçinesi ile selenit ve selenat iyonlarının adsorpsiyonunda asitlik-bazlık etkisi incelenmiş ve optimum asitlik selenit iyonları için 3 M HCl ve selenat iyonları için de 5 M HCl olduğu bulunmuştur. Ayrıca selenit ve selenat iyonlarının başlangıç konsantrasyonunun etkisi de çalışılmış elde edilen adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freunlich izotermlerine uygulanmıştır. Her iki iyonun adsorpsiyonunda da adsorpsiyon verilerinin Langmuir izotermine daha çok uyduğu bulunmuştur. Langmuir izoterminden TUF reçinesinin selenit ve selenat iyonları adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 833,3 mg/g ve 526,3 mg/g olarak hesaplanmıştır. Hem selenit hem de selenat iyonlarının TUF reçinesi ile adsorpsiyonunda kırmızı-turuncu renkli elementel selenyum oluştuğu gözlenmiştir. Her iki adsorpsiyonda da adsorpsiyon mekanizmasının elementel selenyuma indirgenme reaksiyonu ile kontrol edildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, thiourea-formaldehyde (TUF) resin was synthesized and the adsorption of selenite (SeO32-) and selenate (SeO42-) ions onto TUF resin was examined. Firstly, the elemental analysis of the TUF was done to determine the composition. FTIR spectra and SEM/EDS micrographs of TUF resin before and after the adsorption of selenite ions were also recorded.The effect of initial acidity-alkalinity of selenite and selenate solutions on the adsorption was studied and the optimum acidities were found as 3 M HCl concentration for selenite ions and 5 M HCl for selenate ions. Moreover the effect of initial concentration of selenite and selenate ions was also studied and the adsorption data were applied to the Langmuir and Freundlich adsorption isotherm. It was found that the data for the both adsorption fitted more to the Langmuir isotherm. The adsorption capacities of the resin were calculated as 833,3 for selenite ions and 526,3 mg.g?1 for selenate from the Langmuir isotherm. It was seen that elemental selenium (Se0), red-orange color, occurred in the adsorption of both selenite and selenate ions onto the TUF resin. It was found that the adsorption mechanism was controlled by the reduction to elemental selenium in the both adsorption.