Melamin-formaldehit-tiyoüre (mft) reçinesi ile çözeltilerden palladyum(II) iyonlarının geri kazanılması
Recovery of palladium(II) ions from solutions by melamine-formaldehyde-thiourea (mft) chelating resin
- Tez No: 213997
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, melamin-formaldehit-tiyoüre (MFT) reçinesi sentezlenmiş ve bu reçine ile çözeltilerden Pd2+ iyonlarının geri kazanımı çalışılmıştır. Kesikli yöntem ile adsorpsiyon çalışmaları yapılarak pH'nın etkisi incelenmiş ve en uygun olarak pH= 4'de çalışılması gerektiği bulunmuştur. Reçinenin adsorpsiyon kapasitesi 15,29 mg Pd2+/g reçine olarak bulunmuştur. Kolon çalışmalarında Cu2+, Zn2+ iyonlarından Pd2+ iyonlarının ayrılabilirliği ve geri kazanılması incelenmiştir. Melamin-formaldehit-tiyoüre reçinesinin Cu2+ ve Zn2+ iyonlarının yanında Pd2+ iyonlarına ilgisinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yapılan kolon çalışmalarında Pd2+ iyonlarının diğer metal iyonlarından iyi bir şekilde ayrılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work, melamine-formaldehyde-thiourea (MFT) resin was synthesized and the recovery of Pd2+ ions from solutions by this chelating resin was studied. It was found by batch method that the optimum pH is 4 to be recovered Pd2+ ions. Adsorption capacity was calculated as 15.29 mg Pd2+/g resin. Moreover, in the column studies, selective recovery of Pd2+ ions from Cu2+ and Zn2+ ions in the same solution was examined. It was seen that the melamine-formaldehyde-thiourea resin showed higher affinity to Pd2+ than Cu2+ and Zn2+ ions. It was concluded that Pd2+ ions can be concentrated and separated from Cu2+ and Zn2+ ions.