Bir anti obezite ilacının spektrofotometrik ve kromatografik yöntemler ile farmasötik preparatlar ve biyolojik sıvılarda miktar tayini
Quantitative determination in pharmaceutical preparations and biological fluids with spectrophotometric and chromatographic methods of an anti-obesity drug
  1. Tez No: 274754
  2. Yazar: GÖKÇE KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ile literatürde mevcut bulunan bazı Sibutramin miktar tayini yöntemlerine alternatif olarak yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu maksatla, Sibutramin etken maddesini içeren ticari bir ilacın (Reductil kapsül, 15 mg), farklı çözücü ortamlarında (metanol ve su), farmasötik preparatlarda (kapsül dozaj şeklinde) ve in-vitro olarak (canlı dışında) insan plazmasındaki miktar tayini için basit, hızlı, spesifik, kesin, tekrarlanabilir ve hassas UV-Vis. Spektrofotometri, Türev Spektrofotometrisi, DAD dedektörlü HPLC (Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi) yöntemleri geliştirilmiştir.Geliştirilen analitiksel yöntemlerin hem farmasötik preparatlara hem de biyolojik sıvılara kolaylıkla ve başarılı bir şekilde uygulanması sağlanmıştır. Ayrıca geliştirilen yöntemlerin hem farmasötik preparatlarda hem de canlı dışındaki plazma düzeylerinin istatistiksel olarak karşılaştırılarak değerlendirmesi için biyoanalitik yöntem validasyonu da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, some new methods were developed as an alternative to quantification methods of sibutramine presented in the literature. For this purpose, the simple, rapid, specific, accurate, reproducible and sensitive UV-Vis. Spectrophotometry, Derivative Spectrophotometry, HPLC with DAD detector (High Performance Liquid Chromatography) methods were developed in different solvent media (methanol and water), in pharmaceutical preparations (capsule dosage forms) and in human plasma as in-vitro (live outside) for quantitative determination of a commercial drug (Reductil capsules, 15 mg) containing the active ingredient Sibutramine.Developed analytical methods were applied easily and successfully both to pharmaceutical preparations and to biological fluids. Also bioanalytical method validation was achieved for comparison as statistical of developed methods both in pharmaceutical preparations and plasma levels in live outside.