Köşe kaynağıyla birleştirilmiş silindirik elemanların kırılma mekaniği açısından duyarlılık analizi
Sensitivity analysis of cylindirical components jointed with fillet weld in respect to fracture mechanics
  1. Tez No: 274776
  2. Yazar: KAAN HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Konstrüktif tasarımlarda köşe kaynakları sıkça karşımıza çıkar. Bu çalışmada köşe kaynağının lineer elastik kırılma mekaniği açısından analizinin yapılması amaçlanmıştır. Kaynak metali ve kaynaklanan parçalar aynı malzeme kabul edildi. Köşe kaynağı eksenel çekme ve burulma momentinin etkisinde iki boyutlu modeller oluşturularak incelenmiştir. Analiz için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmış ve Ansys programından yararlanılmıştır. Köşe kaynağında yapılan konstrüktif değişikliklerle gerilme şiddet faktörünün nasıl değiştiği incelenmiş son olarak da çekme gerilmesi altında çatlak ilerleme yönü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fillet welds often meets to us in constructive design. In this study it has been aim to make linear elastic fracture mechanics analysis of fillet weld. Weld metal material and material of the welded components are accepted as the same. Fillet weld joint is analyzed under tensile force and torsional moment.The models are built up by two dimensional finite elements. It has been used finite elements methods for analysis and made of Ansys programme. The different variations of filet weld combining were investigated and the result were compared. It has searched how stress intensity factors are changed according to different forms. At the end of the study it has been found crack growth direction under tensile force.