Asetilkolinesteraz inhibitörü Donepezil HCl'nin genotoksisitesi
Genotoxicity of asetilcholinesterase inhibitor Donepezil HCl
  1. Tez No: 274812
  2. Yazar: NİHAL KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, asetilkolinesteraz inhibitörü olan Donepezil HCl'nin muhtemel genotoksik etkisini in vitro insan periferal lenfositlerinde kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile araştırmaktır. Hücreler, 0,05, 0,1, 0,5, 1 ve 2 ?g/ml konsantrasyonlarındaki Donepezil HCl ile KA için 24 ve MN için 48 saat muamele edilmiştir.Bu çalışmada, Donepezil HCl` nin en yüksek üç dozu, hem anormal hücre yüzdesini hem de hücre başına düşen kromozom anormalliklerini her iki kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede arttırırken, mikronukleus frekansı bütün dozlarda anlamlı derecede artmıştır. Donepezil HCl uygulamasına bağlı olarak kromatid kırığı, kromozom kırığı ve fragment oluşumlarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possible genotoxic effects of donepezil hydrochloride, which used as inhibitor of the enzyme acetylcholinesterase, by determining in vitro schromosome aberration (CA) and micronucleus (MN) tests in human peripheral lymphocytes. The cells were treated with 0.05, 0.1, 0.5, 1, and 2 ?g/ml Donepezil HCl for 24 h for CA and 48 h MN treatment periods.In this study highest three dose of Donepezil HCl significantly increased both percentage of abnormal cells and chromosomal abnormalities than the both two control groups, all doses significantly increased the frequency of micronuclei. Depending on the application of Donepezil HCl chromatid fracture, chromosome fracture and fragment formation were found.