Bor kullanarak zeytin karasuyunun arıtılması
Olive waste water refining with boron
  1. Tez No: 274857
  2. Yazar: SELMA BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sunulan çalışmada, zeytinyağı üretimi sonucu çevreye verilen ve önemli oranda toksik madde içeren zeytın karasuyunun, koagülasyon ve ileri oksidasyon yöntemi renk, fenol ve lignin giderimi amaçlandı. Kara su içerisinde bulunan kolloidal tanecikleri çöktürmek için ön arıtım işlemi yapıldı.Koagülasyon deneylerinde koagülant madde olarak kireç ve şap'ın (Alüminyum sülfat) belirli oranlardaki karışımları kullanıldı. Daha sonra sodyum perborat ile ikinci ön arıtım işlemi gerçekleştirildi. Bu işlemler sonucunda, karasu renginde absorbans şiddeti 10.4'ten 1.71'e düşerken, fenol ve lignin konsantrasyonları sırasıyla 300mg/L'den 111mg/L'ye ve 10.60 g/L'den 1.61g/L değerine düştüğü gözlendi. Bu sonuçlar, karasuda çok önemli oranda renk ve organik maddelerin giderilebileceğini göstermektedir. Çalışmanın ilerleyen aşamasında karasuda fotolitik deneyler gerçekleştirildi. Perborat suda çözündüğünde iyi bir H2O2 sağlayıcısıdır. Ozon ise kararsız yapıda olup suda bozunma eğilimindedir, OH. Radikallerinin varlığını artırır. Bu nedenle, karasudan 1 L alınarak üzerine 10.0g NaBO3.H2O.3H2O ilave edildi. Fotolitik reaksiyonlarda, oksidasyon süresi, başlanğıç pH'sı, reaksiyon sıcaklığı, NaBO3.H2O.3H2O miktarı ve ozon gibi parametrelerin etkisi araştırılarak, karasuda renk, fenol ve lignin giderim oranları incelendi. Çalışma sonucunda, sodyum perborrat/O3/UV, O3/UV ve NaBO3.H2O.3H2O/UV ile yapılacak kombinasyonlarda çok önemli oranda giderimlerin görüldü. Ayrıca, kinetik çalışmalar için birinci derece kinetik veriler uygulanarak (first order kinetic) her bir parametre ve bileşik için hız sabiti değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study presented is to observe disposal the color, phenol and lignin in coagulation and high oxidation method of oil vegetation water that contains toxic material and that is spread in the environment as a consequence of olive oil production. Preliminary treatment has been carried out in order to make the colloidal particles in the vegetation water precipitate. A mixture of lime and alum (aluminum sulphate) composed in specific proportions has been used as the coagulant material in the coagulation experiments. Then a second preliminary treatment has been made with sodium perborate. As a result of these processes, it has been observed that the absorbance intensity in the vegetation water has reduced from 10.4 to 1.71 while phenol and lignin concentrations have reduced from 300mg/L to 111mg/L and from 10.60 g/L to 1.61g/L respectively. These results show that the color and the organic materials can be eliminated significantly in the vegetation water. Photolytic experiments have also been conducted in the following stage of the study. Perborate is a good H2O2 provider when it is dissolved in water. Ozone is unstable and has a tendency of decomposition in water and OH increases the existence of radicals. Therefore, an amount of 1 L has been taken from the vegetation water and 10.0 g of NaBO3.H2O.3H2O has been added. In the photolytic reactions, impacts of the parameters such as oxidation time, the pH in the beginning, reaction temperature, NaBO3.H2O.3H2O amount and ozone, and the color, phenol and lignin elimination ratios in the vegetation water have been analyzed. Significant eliminations have been observed in the combinations to be made with perborate/O3/UV, O3/UV and NaBO3.H2O.3H2O/UV at the end of the study.Additionally, first order kinetic data have been applied for the kinetic studies and rate constant values have been calculated for each parameter.