Crocus cancellatus (Herbert) mathew bitkisinin levrek balığının (Dicentrarchus labrax, Lineasusu 1758) spesifik olmayan immun sistem üzerine etkisinin araştırılması
Reserch on the effects of Crocus cancellatus (Herbert) mathew geophyte plant on the non-specific immune parameters of europan seabass (Dicentrarchus labrax, L.1758)
- Tez No: 274863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ULUKÖY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Crocus cancellatus geofit bitki ekstraktı intraperitonal olarak Avrupa deniz levreklerine (Dicentrarchus labrax, L. 1758) uygulanmış ve spesifik olmayan immün sistem üzerine etkileri saptanmıştır.Yapılan bu çalışmada, 0,5 mg/balık ve 2 mg/balık olmak üzere iki farklı konsantrasyo ve bir kontrol grubu toplam 3 grup oluşturulmuştur. Deneme iki tekrarlı olarak düzenlenmiş, her bir grup için 30 balık olmak üzere toplam 180 adet balık kullanılmıştır. Crocus cancellats bitkisinden elde edilen ekstrakt belirtilen oranlarda ayarlanarak balıklara intraperitonal metotla uygulanmıştır. Enjeksiyonu takip eden 1., 7., 14., 21., 28. ve 35. günlerde gruplardan rastgele 5 balık alınarak bayıltılmış ve kaudal venadan kan örnekleri alınmıştır. Aynı gün içerisinde alınan kan örneklerinden toplam lökosit sayısı, hematokrit seviye, NBT(+) hücre sayısı tespit edilmiştir. Ayrıca, lökosit hücre tipleri yüzdesi, serumdaki toplam protein miktarı, lizozim aktivitesi, kondisyon faktörü ve diğer parametrelerde meydana gelen değişiklikler de saptanarak değerlendirilmiştir.Deneme sonunda, farklı dozajlarda Crocus cancellatus bitki ekstraktı uygulanan gruplardan özellikle 2mg/balık enjeksiyonu uygulanan deneme grubunda, 0,5mg/balık deneme grubuna ve kontrol grubuna göre spesifik olmayan immün sistemde bazı parametreleri uyardığı tespit edilmiştir. Bu parametreler arasında NBT(+) hücre sayısında 21. günde, toplam lökosit sayısının 14.günde, serum toplam protein miktarının 14. ve 21. günlerde ve serum lizozim aktivitesinin de 21. günde en yüksek seviyeye ulaştığı tespit edilmiştir. 0,5mg/balık dozajı alan deneme grubunda elde edilen verilerin, 2 mg/balık deneme grubunda bulunan değerler kadar etkili olmadığı ancak kontrol grubuna göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effects of Crocus cancellatus geophyte plant extract on the some non-specific immune parameters of seabass which were received plant extract as intraperitoneal.To serve the purpose, three groups were formed. Two groups received plant extract in different dosages (0,5 mg/fish and 2 mg/fish) and one control group which received PBS. Each group cocsist of 30 fish and the total fish were used 180. The extract from Crocus cancellatus geophyte plant was applied to fish by using intraperitonal method. On the 1st, 7th, 14th, 21st, 28st and 35th days following the injection, 5 fish randomly chosen from each group and then anesthesized and blood samples were taken by syringe from caudal vena. Some blood parameters which were total number of leuocyte, the level of hematocrit, NBT (+) cells were determined in blood samples within the same day. Other tests such as percantege of leukocyte cell type, amount of total protein in serum, lysozyme activity in serum, condition factor and other parameters were also monitoned and analyzed.At the end of trial, the European seabass which had been exposed to different doses of Crocus cancellatus plant extract were evaluated, ıt was observed that the group which was received 2mg/fish dosage showed the some effects on non-specific immune parameters of fish when it was compare to other groups. Some parameters were reached the maximum level on the following days; NBT(+) cells number on the 21th day, the amount of total leukocyte on the 14th day, amount of total protein in serum on the 14th and 21th days and lysozyme activity in serum on the 21th day .The data were taken from 0,5mg/fish group also were significantly different from control group. The most effective dosage was determined as 2 mg/fish dosage. Both experimental groups were effected plant extract when compare to the control group.