Tarihi labranda (Milas-Muğla) kalıntıları ve çevresinin floristik özellikleri
Floristic structure of historical labranda ruins and its surroundings (Milas-Muğla)
- Tez No: 274864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma alanı Muğla ilinin Milas ilçesinde yer alır. Bu çalışmada, Mart 2009 ? Temmuz 2010 yıllarında toplanan 727 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile 66 familya, 197 cins, 335 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. 335 taksondan 16'sı C1 karesi için yeni kayıttır. Endemik bitkilerin sayısı 18 (% 5.37)'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 155 (% 46,26), Iran-Turan elementleri 6 (% 1,79) ve Avrupa-Sibirya elementleri 7 (% 2,08). Geniş yayılışlı ve yayılış alanları belli olmayan taksonların sayısı 167 (% 49,85).
Özet (Çeviri)
The research area is situated in Milas district of Mugla province. In this study, during the period March 2009 - July 2010 727 plant specimens, 66 families, 197 genera, 335 specific and infraspecific taxa were collected and identified. Sixteen of the 335 taxa are new records for the C1 square. The number of endemic plants is 18 (5.37%). The distribution rates of the specimens into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 155 (46,26%), Irano-Turanian elements 6 (1,79%) and Euro-Siberian elements 7 (2,08%). Unknown or cosmopolits 167 (49,85%).