Sodium lauryl sulphate/su/1-decanol liyotropik sıvı kristalik sistemin faz halleri, termo-morfolojik, termotropik ve manyeto-morfolojik özellliklerinin incelenmesi
Phase states and thermo ? morphologic, thermotropic and magneto ? morphologic properties of lyotropic mesophases: Sodium lauryl sulhate / water / 1 ? decanol liquid crystalline system
  1. Tez No: 274871
  2. Yazar: PINAR ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NESRULLAZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada sodium lauryl sulphate/su/1-decanol (SLS/H2O/DeOH) liyotropik sıvı kristallik sisteminde faz durumları, farklı sıcaklık aralıklarında incelenmiştir. Hexagonal E, lameller D, nematik-kalamatik Nc, nematik-diskotik ND ve biaxial nematik Nbx mezofazların termo-morfolojik, termotropik ve magneto-morfolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Üçgen faz diyagramlarının sıcaklık bağımlılığı bulunmuştur. SLS/H2O/DeOH liyotropik sıvı kristallik sisteminin üçgen faz diyagramları farklı sıcaklıklar için belirlenmiştir. E, D, NC, ND and Nbx mezofazlarının tipik ve manyetik olarak indüklenmiş tekstürleri incelenmiştir. SLS/H2O/DeOH liyotropik sistemde gözlenen L1 izotropik fazın ve anizotropik mezofazların kırıcılık indislerin sıcaklığa bağlılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phase states in sodium lauryl sulphate/water/1-decanol lyotropic liquid crystalline system have been investigated for different temperature ranges. The thermo-morphologic, thermotropic and magneto-morphologic properties of hexagonal E, lamellar D, nematic-calamitic NC, nematic-discotic ND and biaxial nematic Nbx mesophases have been detailed investigated. The dependence of triangle phase diagram types vs. temperature has been found. The triangle phase diagrams of SLS/water/decanol lyotropic system for various temperatures have been determined. The typical and magnetically induced textures of E, D, NC, ND and Nbx mesophases were investigated. Temperature dependences of the refractive index for izotropic L1 phase and mesophases, taking place in SLS/H2O/DeOH lyotropic system, were studied.