Mobilya masa ayak-kayıt birleştirmelerde köşe takozunun birleştirme mukavemetine etkileri
- Tez No: 76136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; çerçeve konstrüksiyonlu masa ayak-kayıt birleştirmelerinde uygulanan sabit ve dönüşümlü yapım tekniklerinin optimum tasarımına ait sayısal veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Deney örnekleri, çerçeve konstrüksiyonlu masa üretiminde yaygın olarak kullanılan Doğu kayını (Fagus orientalis) odunundan hazırlanmıştır. Sabit birleştirmelerde polivinilasetat (PVAc) tutkalı, demonte birleştirmelerde ise soket - vida ile bağlantı sağlanmıştır. Ayak -kayıt birleştirmeler seri üretime uygunluğu düşünülerek kavelalı yapılmıştır. Dört değişik köşe takozu birleştirme tipi, üç farklı genişlikte köşe takozu ve iki bağlantı türü kullanılarak oluşturulan 24 grup halinde olmak üzere toplam 120 numuneye statik eğilme testi uygulanmıştır. Deney sonuçlarına göre; dönüşümlü mekanik bağlantı sağlayan soket-vidalı birleştirmeler, rijit birleştirme sağlayan tutkallı birleştirmelere göre daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it has been aimed to be optained depend on optimum design of stable and demonte techniques the number of datas that is applied at the table joints with frame construction. Specimens were prepared of Beech wood (Fagus orientalis) which is used widely production of table joints with frame construction. Connections were provided with polivinil acetat (PVAc) adhesive in the stable joints, flexible connections were provided with screw - nut. Table joints were assembled with dowel joints due to the mass production neccesity. A total of 120 specimens have been tested bending test under static load that included four different comer block joints types,three corner blocks have different width and two different connection types with a number of 24 groups. According to the results of test; the screw-nut joints which are provided flexible connections are more succesful than stable joints which are provided rijit connections.