Borik asit ilave edilen bazı tutkalların ağaç malzemenin yanma ve yapışma direncine etkilerinin belirlenmesi
Identification of the effects of some boric acid added glue on the combustion and adhesion resistance of wooden materials
  1. Tez No: 274893
  2. Yazar: BİLAL YUCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; kayın, çam, meşe ve göknar odunu örneklerinden elde edilen deney örnekleri ASTM-E-69, TS 3891 standartlarında verilen esaslara göre hazırlanmış. Borik asit katkılı fenol formaldehit, üre formaldehit ve PVAc tutkallarından elde edilen lamine ağaç malzemelerin yanma dirençlerine bakılmış ve yapışma direnci özellikleri araştırılmıştır. Bunun için yanma deney örnekleri, hava kurusu rutubetteki (%12) taslaklar 4,5x19x1016 mm boyutlarında hazırlanmıştır. Daha sonra yapıştırma işlemleri uygulanmıştır. Bu amaçla, %5'lik çözelti halinde hazırlanan Borik asitten fenol formaldehit, üre formaldehit ve PVAc tutkallarına %5 oranında ilave edilerek kullanılmıştır. ASTM-E 69 esaslarına göre yanma değerleri belirlenmiştir. Deneylerde; hava kurusu yoğunluk (g/cm3), ağırlık kaybı (%), açığa çıkan O2 (%), CO (ppm) ve NO (ppm) belirlenmiştir. Sonuç olarak; en yüksek, hava kurusu yoğunluk (0,69 g/cm3) ile meşe ağacında ölçülmüştür.Yanma deneyinde ise en yüksek; O2 miktarı PVAc tutkalı ile yapıştırılmış meşe odununda (%17,26), CO miktarı çam odunu kontrol grubunda (3944,38 ppm), en yüksek NO değeri göknar odunu kontrol grubunda (2154,15 ppm) elde edilmiştir. Yanma olayında borik asitin yanmayı geciktirici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.Yapışma direnci deney örnekleri, 5x18x150 mm boyutlarında hazırlanmıştır. Daha sonra yapıştırma işlemleri uygulanmıştır. Bu amaçla, fenol formaldehit, üre formaldehit ve PVAc tutkalları yapıştırıcı madde olarak kullanılmıştır. TS 3891 standartlarına gore 1 cm2 yüzey alanındaki yapışma dirençleri ölçülmüştür. Sonuç olarak; en yüksek değer üre formaldehit tutkalı ile yapıştırılmış meşe ağacı kontrol grubunda (19,77 N/mm2) elde edilmiştir.Sonuç olarak, yapışma direncinin önemli olmadığı fakat yangına karşı dayanımın uzun süreli olması istenen yerlerde PVAc tutkalı ile yapıştırılmış meşe odunu kullanılmasında fayda olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the wood stuff samples obtained from beech, pine, abies and oak trees were prepared according to ASTM-E-69, TS 3891 standards in order to examine the characteristics of combustion and adhesion of the wood stuff applied with phenol formaldehyde with boric acid, Urea formaldehyde and PVAc glues. In order to accomplish this, the combustion samples were prepared in draft forms of 4,5x19x1016 mm in air dried humidity (%12). Later, adhesion processes were also applied by using phenol formaldehyde, Urea formaldehyde and PVAc glues as adhesive materials. The combustion values were determined according to ASTM-E 69 standards. In the experiments, air-dried density (g/cm3), weight loss (%), O2 release (%), CO (ppm) and NO (ppm) were determined. The results showed that the oak tree had the highest amounts with 0,69 g/cm3 air dried density. In the combustion experiment, abies trees applied with PVAc glue had the highest value of O2 (%17,26). Pine wood kontrol group applied with phenol formaldehyde showed the value of high CO levels (179,75 ppm) and the oak tree kontrol group produced the value of (45,3) ppm NO It was seen that boric acid has delaying effect on combustion.The samples to observe the resistance to adhesion were prepared in the size of 5x18x150 mm. These were later used in the process of adhesion by using phenol formaldehyde, Urea formaldehyde and PVAc glues as adhesives. The resistance to adhesion on 1 cm2 surface area was calculated according to TS 3891 standards. According to the results, the highest value was seen in the oak kontrol group trees applied with Urea formaldehyde (19,77 N/mm2).As a result, it was decided that if the resistance of adhesion is not highly important, using pine wood applied with phenol formaldehyde would be very beneficial when it is desired to have higher resistance to fires.