Broyler rasyonlarına borik asit ve askorbik asit ilavesinin performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of boric acid and ascorbic acid supplementation on performance and some blood parameters in broiler ration
  1. Tez No: 308006
  2. Yazar: ÖZGE SIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, broyler rasyonlarına ilave edilen borik asit ve askorbik asidin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, sıcak karkas ağırlığı ve randımanı ile bir takım iç organ (kalp, karaciğer, taşlık, dalak, burca Fabricius) ağırlık ve randımanları, abdominal yağ ağırlığı ve randımanı, serumda bazı biyokimyasal (toplam protein, kolesterol, trigliserit, ALT, AST) parametreler ve bor düzeyi, but kası ve karaciğer Ca, P ve bor birikim düzeyleri, plazma ve karaciğer MDA seviyeleri, kemik (tibia) kül, Ca, P ve bor ile kemik ağırlık, uzunluk, sağlamlık, yatay ve dikey çap, kırılma enerji, kuvveti ile gerilmeleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma toplam 42 gün sürdürülmüştür ve her biri kendi içerisinde 4 alt gruba sahip 4 ana grup oluşturulmuş, her bir alt grupta 15 adet hayvan olacak şekilde toplam 240 adet günlük erkek civcivler (Ross 308) kullanılmıştır. Gruplar 1 kontrol ve 3 deneme grubu olacak şekilde oluşturulmuştur. Kontrol grubuna herhangi bir ilave yapılmamıştır. İlk deneme grubuna 200 mg/kg askorbik asit, 2. deneme grubu rasyonuna borik asit (175 mg/kg) ve 3. deneme grubu rasyonuna da hem askorbik asit (200 mg/kg) hem de borik asit (175 mg/kg) ilavesi beraber olacak şekilde ilave edilmiştir.Araştırma sonunda söz konusu yem katkı maddelerinin canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışına olan etkileri istatistik olarak ilk 3 haftada önemli bulunmuştur. Yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları ise istatistik açıdan önemli farklılıklar göstermezken rakamsal olarak olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Sıcak karkas randımanları da yine gruplar arasında istatistik fark göstermişlerdir. Bir takım iç organ (kalp, karaciğer, taşlık, dalak, burca Fabricius) ağırlık ve randımanları, abdominal yağ ağırlığı ve randımanı ve serumda bazı biyokimyasal (toplam protein, kolesterol, trigliserit, ALT) parametreler bakımından istatistik olarak önemli olmayan sonuçlar ortaya çıkmıştır. But kası ve karaciğer bor birikim düzeylerinin bor ilaveli gruplarda yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür. Plazma ve karaciğer MDA seviyelerinin kontrol grubuna göre diğer deneme gruplarında istatistik açıdan oldukça önemli farklar oluşturduğu ortaya konmaktadır. Kemik kriterleri olarak da deneme gruplarının kontrole kıyasla rakamsal farklılıklar oluşturduğu açıkça görülmektedir.Sonuç olarak broyler rasyonlarında borik asit ve askorbik asidin beraber veya ayrı kullanılması özellikle ilk 3 haftalık dönemde performans, kan parametrelerinden AST düzeyi, antioksidan etki, kemik kalite kriterlerinde gerek istatistiksel gerekse de rakamsal olarak önemli yönde iyileşmelere neden olmuştur. Bu iki yem katkısının farklı dozlarda ve farklı koşullarda yapılacak çalışmalar sayesinde hayvanlar üzerinde irdelenmesinin faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of boric acid and ascorbic acid in broiler ration supplements; on body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio (FCR), hot carcass weight and yield, several organ (heart, liver, gizzard, spleen, burca Fabricius) weights and yields, abdominal fat weight and yield, some blood serum biochemistry (total protein, cholesterol, triglyceride, ALT, AST) parameters and boron levels, liver and thigh muscle, Ca, P and boron levels, plasma and liver MDA levels, tibia ash, Ca, P and boron levels and some bone characteristics (bone weight, length, robustness, horizontal and vertical diameters, breaking energy, force and stres).The experiment lasted 42 days. A total of 240 one-day old male broiler chicks (Ross 308) were housed at a density of 15 chickens in each of the 16 experimental plots. Experimental groups were divided into one control group and 3 experimental groups. There was no supplementation into the control group.