Çanakkale ilinde elma içkurdu (Cydia pomonella (L) (Lepidoptera: Tortricidae))'nun popülasyon gelişmesinin ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of population development and some biological properties of codling moth (Cydia pomonella (L) (Lepidoptera: Tortricidae)) in Çanakkale province
- Tez No: 274924
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 2008-2009 yıllarında Çanakkale ilinde Elma içkurdu, (Cydia pomonella)' nun popülasyon gelişmesinin takip edilmesi ve laboratuar koşullarında bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Zararlının popülasyon gelişmesini takip etmek amacıyla bahçelere feromon tuzakları asılarak bu tuzaklara yakalanan C. pomonella ergin bireyleri periyodik olarak sayılmıştır. Ayrıca zararlının larva ve pupa gelişme süresi ile ergin ömrünü belirlemek amacıyla kontrollü koşullardaki iklim odasında bir deneme kurulmuştur.Çalışma sonucunda popülasyon gelişmesine bakıldığında zararlının yıllara göre değişmekle birlikte genellikle nisan sonu-mayıs başında ergin çıkışlarının başladığı ve zararlının yılda 2-3 döl verdiği belirlenmiştir. Grafiklere göre zararlının popülasyon gelişimi düzensizdir. Bu durumun üreticinin gerçekleştirdiği kimyasal mücadele uygulamalarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Laboratuar çalışması sonucunda ise zararlının larva gelişme süresinin ortalama 21,6 gün, pupa gelişme süresinin ortalama 13,9 gün ve ergin ömrünün ortalama 7,2 gün sürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of observing the population development of Codling moth (Cydia pomonella, Lepidoptera: Pyralidae) in 2008-2009 in Çanakkale province and determining some biological properties in laboratory conditions.The adults of C. pomonella, which were captured in the pheromone traps, are counted periodically to observe the population development of the pest. Also an experiment was conducted to determine the larval and pupal development periods and longevity in controlled conditions.At the end of the study, when the population development is investigated the results showed that the pest generally emerges at the end of April-beginning of May and generates 2-3 generations per year. According to the graphics population development of the pest was irregular. This situation was thought to be a result of chemical control applications by the producers. At the end of the laboratory study mean larval development time was found as 21,6 days, the mean pupal development time was found as 13,9 days and mean longevity was found as 7,2 days in laboratory conditions.