Donor-akseptör tipi yeni tür dendrimerik moleküllerin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of donor-acceptor type new dednrimeric molecules and investigation some properties
- Tez No: 274937
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada fluoren-karbazol'den oluşan çekirdek etrafında son grup olarak yer alacak perilen tetrakarboksi diimit ve naftalimit ile dendrimerik moleküller sentezlenmiştir. UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR teknikleri yapısal karakterizasyon için kullanılırken molekül ağırlığı MALDİ TOF-MS ile belirlenmiştir. Opto-elektronik teknolojilere uygulanabilmesi için en yüksek enerjili dolu molekül orbital ( HOMO), en düşük enerjili boş molekül orbital ( LUMO) enerji seviyeleri, buna bağlı olarak elektrokimyasal (Eg') ve optik bant boşluğu (Eg) değerleri sırasıyla döngüsel voltametri (CV) ve UV-Vis absorbsiyon spekroskopi ölçümlerinin sonuçları kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca dendrimerlerin emisyon ölçümleri alınmış ve bütün bu bilgilerle elektron transfer mekanizmaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two types of dendrimers were synthesized which have fluorene-carbazole as a core, perylenetetracarboxidiimide and 1,8-Naphthalimide chromopores as a periphery groups. While UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR techniques were used for structural chracterization and the molecular weight were determined by MALDI TOF-MS. To put into use for fotovoltaic technologies, the highest occupied molecular orbital (HOMO), the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energy levels, electrochemical (Eg?) and optical (Eg) band gap values were calculated by using the result of cyclic voltammetry (CV) and UV-Vis absorption spectroscopy measurements respectively.