IPv6 destekli video konferans yazılımı tasarımı ve geliştirilmesi
Development of IPv6 supported video conference software
- Tez No: 274940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ SALAHLI, DR. NECDET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; video konferans yazılımlarının özellikleri, kullanım alanları, tasarımı ve gerçekleştirilmesi konularında araştırma yapmak ve bir video konferans yazılımı geliştirmektir. Geliştirilmiş olan video konferans yazılımında IPv6 ağ protokolünün kullanımının ne gibi avantajlar sağlayacağı ve video konferans kalitesini ne yönde artırabileceği konusunda analizler yapılmıştır.Yazılımının geliştirme sürecinde, ilk olarak yetenekli bir video konferans yazılımının ortaya çıkarılması hedeflenmiş olup, daha sonraki aşamada ise IPv6 bağlantı desteği eklenmiştir. IPv6 protokolünün beraberinde getirdiği kimi özelliklerin video konferans kalitesini artırabileceği öngörülmüştür. Bu nedenle; üzerinde IPv6 verimlilik testlerinin yapılabileceği bir video konferans yazılımı geliştirilmiştir.Tez çalışmasının bu bölümünde tezin amacı ve önemine değinen bir giriş yapılmış; ikinci bölümde ise video konferans ve IPv6 konusunda yapılan ön çalışmalar anlatılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise yazılım tasarımı ve geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to make a resarch about the features, area of usage, design and development of the video conference softwares and to develop a video conference software. Also in this study, some analysis has been performed about what kind of advantages may be provided by using IPv6 network protocol and how this will affect to the quality of the video conferencing during development of the software.For the lifecycle of Fi6en develoment; the first aim is to create a skilled video conference software and at the second phase IPv6 connection support has been added. It is predicted that; some of the features that comes with IPv6 may increase the quality of video conferencing. Thus, IPv6 efficiency tests can be performed on a video conferencing software has been developed.In the first chapter of this study, a brief introduction in which aim of the thesis is explained has been begun and in the second chapter, preliminary studies about video conferencing and IPv6 have been explained. In the third and fourth chapters, there are the performed studies about design and development of the software.