Fenomenolojik yaklaşımda ? -> PP? bozunumları
Radiative ? -> PP? decays in phenomenological approach
  1. Tez No: 274939
  2. Yazar: YASEMİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KÜÇÜKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada ? -> PP? tipindeki ışınsal bozunumlar fenomenolojik yaklaşım çercevesinde, vektör mezon baskın model, kiral halka, sigma-mezon, f0-mezon ve a0-mezon ara durum genliklerinden gelen katkılar göz önüne alınarak çalışılmıştır. Ayrıca bu bozunmalar için ?-omega karışımı ve ?-omega-rho karışımı etkileri incelenmiştir. Farklı katkılar arasındaki girişim etkileri analiz edilmiştir ve bozunumalar için dallanma oranları hesaplanmıştır. Elde edilen bozunum aralıkları ve dallanma oranları, deneysel sonuçlar ve farklı yaklaşımlarla yapılan çalışmalardan elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We study the radiative decays ? -> PP? within the framework of a phenomenological approach in which the contributions of vector meson dominance, chiral loop, sigma -meson, f0-meson and a0-meson intermediate state amplitudes and the effects of ?-omega mixing and ?-omega-rho mixing are considered. We analyze the interference effects between different contributions and calculate the branching ratio for these decays. A comparison of the results with the value of the decay widths and branching ratios that are determined from the experiment and also other theoretical studies are performed.