Soma (Manisa) ilçesi açık ve yeşil alan potansiyelinin belirlenmesi
Open and green areas Soma (Manisa) district determining potential
  1. Tez No: 274949
  2. Yazar: İLKNUR GÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hızlı kentleşme, sanayileşme ve artan nüfus, mekânlarda yapılaşmaların artmasına, açık-yeşil alanların miktarının giderek azalmasına neden olmakta ve bunun sonucu kentli doğadan hızla kopmaktadır.Sanayileşme sonucu çarpık bir kentleşme örneği sergileyen Soma ilçesinde kent nüfusu 1960'lı yıllardan itibaren hızla artmış, 1980'li yıllarda ise kent nüfus artış hızı, ülke genelindeki nüfus artış hızını geçmiştir. Bunun sonucunda oluşan plansız kentleşme ile doğal çevre tahrip edilerek açık-yeşil alanlar giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.Bu araştırmada Soma ilçesinin mevcut açık-yeşil alan potansiyeli belirlenerek kentin gelişiminde ekolojik yaklaşımlarla plan kararları alınabilmesi için alınması gerekli önlemlerin belirtilmesi hedeflenmiştir.İlk aşamada Soma ilçesi belediye imar sınırlarına göre mahalle bazında yapılan araştırma ile açık-yeşil alan miktarları belirlenmiştir. Daha sonra yine imar sınırları içinde yer alan tüm açık-yeşil alanlar nitelik ve nicelikleri bakımından 12 ayrı kategoride sınıflandırılarak ele alınmıştır. Buna göre, Soma ilçesinde açık-yeşil alanların dağılımlarının dengesiz olduğu ve nüfus ile orantılandığında kişi başına düşen yeşil alan miktarının yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization, industrialization and increasing population, increased places structure, open and green areas, and this leads to reduce the amount of increasingly urban nature of the results are quickly lost.Urbanization and industrialization as a result a distorted sample of the urban population in the district exhibits Soma increased rapidly since the 1960s, the urban population growth rate in the 1980s, population growth rate in the country has passed. As a result of unplanned urbanization and the natural environment destroyed by the open and green areas are facing increasing danger of extinction remains.In this study, the current open-green area of the town of Soma by determining the potential ecological approaches in the development of the city's plan to take the necessary measures can be taken decisions aimed to specify.In the first stage according to the Soma district, municipal zoning district boundaries on the basis of research with open and green area have been determined. Then, still within the boundaries of zoning and all of the open-green areas in terms of quality and quantity has been taken classified in 12 different categories. Accordingly, the open-green areas in the town of Soma distribution of the population is uneven with the proportions of the per capita green area is not sufficient quantity have been identified.