N-substituentli n'-3 [- [ 3-(piperidinometil) fenoksil ] propil ] üreazların antiülser aktivitesine ait 4d-QSAR inceleme
4d-QSAR studies with n-substituted n'-3 [-[ 3-(piperidinomethyl) phenoxy] propyl] ureas anti-ulcer activity
- Tez No: 274990
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Biz burada N-Substituentli N'-3[- [ 3-(Piperidinometil) fenoksil] propil] üreazlarının karşılaştırmalı Moleküler Konformer Elektron Topolojik Metot ile farmakofor (Pha), AG, APS grub tanımlaması ve kantitatif aktivite tahmini sonuçlarını sunduk. Serideki bütün bileşikler için Elektron Topolojik Matrisleri (ETM) bileşiklerin elektronik yapı hesaplamaları ve konformasyon analiz bilgilerinden faydalanılarak ETM programı ile hazırlanmıştır. ETM' ler, Pha grubunu ve Pha'yı temsil eden matrisi bulmak için CoMCET programı kullanılarak karşılaştırıldı. Bu çalışmada konformasyonel analiz, elektronik yapı hesaplamaları ve matris karşılaştırması 31 adet bileşik serisi için yapılmıştır. Bileşik serisinden seçilen referans bileşik için Pha grubu olarak O1, C14, C15 ve N1 atomları belirlenmiştir. AG ve APS atomların pozisyonları işaretlenmiştir. Regrasyon Katsayıları eğitim seti için 0.88 ve test seti için 0.51 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We report here the results of pharmacophore (Pha), Auxiliary Group (AG), Anti Pharmacophore Shielding (APS) identification and quantitative activity prediction for the class of N-Substituted N'-3[- [3-(Piperidinomethyl) phenoxy] propyl]ureas Antiulcer Activity using the Comperative Molecular Conformer Electron Topological Method (CoMCET). The Electron Topologic Matrix (ETM) are constructed from the data of conformational analysis and electronic structure calculation of each molecules in the compound series by ETM programme. The ETM is processed by means of a special program CoMCET in order to reveal Pha, and matrix, which represent the Pha, same for all the active compounds. In this study conformational analysis, electronic structure calculations and matrix comparisons are performed for the 31 compound series. In reference molecule of series of compound O1, C14, C15 and N1 atoms are determined as Pha. Position of AG and APS atoms are marked. Regression coefficients were found 0.88 for training and 0.51 for test set.