Bazı inci örneklerinin X-ışınları toz kırınımı ile nitel analizi
The qualitative analysis of some pearl samples with the method of X-ray powder diffraction
- Tez No: 274992
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İncilerin, günlük hayattaki kullanım alanları gittikçe genişlemektedir. Eskiden sadece aksesuar olarak kullanılırken günümüzde kozmetikten sağlık alanına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.Bu tez çalışmasında, öncelikle renkleri, şekil ve boyutları birbirinden farklı dokuz adet inci örneği, Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi` nde bulunan Herzog marka zirkonyum tungsten malzemeden yapılmış öğütücüde toz haline getirildi ve Bruker AxsD8 Advence marka X-ışınları toz difraktometresinde de toz kırınım desenleri alındı. Kırınım desenleri bakır hedefli X-ışınları tüpü, 40kV gerilim, 40 mA tüp akımı şartlarında kullanılarak, kırınım desenleri 5-90º ` lik 2? açı aralığında, 0.02º/sn tarama hızı ile alındı. İnci örneklerinin nitel analizleri XRD Evaluation programı kullanılarak Hanawalt metoduna göre yapıldı. Analiz sonucunda inci örneklerinde, aragonit (kalsiyum karbonat) (41-1475), sezyum zink fosfat (45-277), hidrazin hidrojen sülfit (70-922), hidrojen semikarbazid klorid (73-1381), nitrojen klorid (70-1610), sodyum hidrojen fosfat (77-96), fumarik asit (39-1838), kalsiyum fosfat (73-440) ve magnezyum aqua rubidyum klorid (80-1703) maddeleri tespit edildi.Son olarak, Overlap programı kullanılarak nitel analizde yapılan atama işleminin güvenilirliği test edildi. İncelemeler sonucunda incilerin yapısında ağırlıklı olarak aragonit (kalsiyum karbonat) ve hidrazin hidrojen sülfit bulunduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The uses of pearls are widening more and more in everyday life. They were only used as accesories in the past but at the present day, they are in wide usage such as from cosmatic to medical.In this thesis study, nine different pearl samples which are primarily different colours, shapes and dimensions are pulverizing in the grinder that made by Herzog brand Zirconium wolfram at the Center of Erciyes University and the powder diffraction pattern was taken in Bruker AxD8 Advence brand X-ray powder diffractionmeter. The diffraction pattern copper targeted X-ray tube was taken by using 40 mA tube current conditions and 40 kV voltage. The diffraction pattern was taken from 5° to 90° at the 2? range and 0.02°/s scanning rate. The qualitative analysis of the pearl samples were done by using XRD Evaluation program according to Hanawalt method. According to the analysis result, aragonit (calcium carbonate) (41-1475), cesium zinc phosphate (45-277), hydrazine hydrogen sulfite (70-922), hydrogen semicarbazid chloride (73-1381), nitrogen chloride (70-1610), sodium hydrogen phosphate (77-96), fumaric acid (39-1838), calsium phosphate (73-440) and magnesium aqua rubidium chloride (80-1703) were found at pearls.In conclusion, the reliability of assignment aperation which is done in qualitative analysis, was tested by using Overlap program. As a result of this research, mainly aragonit (calcium carbonate) and hydrazine hydrogen sulfite were found in pearls.