İçerisine üçgen iç elemanlar yerleştirilmiş kanalda ısı transferi ve akış karakteristiklerinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of heat transfer and flow characteristics in a channel equipped with triangular inner elements
- Tez No: 275027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ÖZCEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada kanal içerisine yerleştirilen eşkenar üçgenlerin ısı transferi ve akış karakteristikleri üzerine etkileri deneysel ve sayısal olarak incelendi. Parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği (PIV) ile deneysel, RNG k-? metodu ile sayısal olarak yürütülen araştırmada Reynolds sayısı 5.000 den 10.000 e kadar değişti. Kapalı çevrimle çalışan deney sisteminde akışkan olarak su kullanıldı. Üçgen elemanların kenar uzunluklarının, blokaj oranlarının ve Reynolds sayının etkileri araştırıldı. Analizler sonucunda elde edilen verilerden hareketle hız dağılımları, hız vektörleri, akım çizgileri, Strouhal sayısı değişimleri sunuldu. Bu akış özellikleri 4 Hz frekansta 200 anlık görüntü ile elde edildi. Ayrıca, Sıcaklık kontürleri, yerel ve ortalama Nusselt sayısı değişimleri, yerel ve ortalama yüzey sürtünme katsayısı değişimleri ve ısı transferi iyileştirme oranları verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of equilateral triangular bodies replaced into the channel on heat transfer and flow characteristics were examined experimentally and numerically. In this research conducted experimentally with particle image velocimetry (PIV) technique and numerically with RNG k-? method, Reynolds number varied from 5.000 to 10.000. In the experimental set up working as closed loop, water was used as working fluid. The effects of side length, blockage ratio and Reynolds number of triangular bodies were investigated. By the aid of the data obtained at the end of the analyses velocity distributions, velocity vectors, stream lines and Strouhal number variations were presented. These flow features were obtained by 200 instantaneous images at 4 Hz frequency. Furthermore, temperature contours, local and mean Nusselt number, local and mean surface friction factor changes and heat transfer enhancement ratios were given.