Electrostatic effects on the self-assembly mechanism of peptide amphiphiles
Peptit amfifillerin kendiliğinden düzenlenmesinde elektrostatik etkileşimlerin etkileri
  1. Tez No: 275035
  2. Yazar: SILA TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Katı hal peptit sentezi yöntemi ile üretilmiĢ kendiliğinden düzenlenen peptit amfifiller, doku mühendisliği çalışmaları için kullanılmaktadır. Peptit amfifil molekülleri nanofiber olarak düzenlenir, bu nanofiberler de ekstraselüler matriks benzeri üç boyutlu ağlar oluştururlar. Elektrostatik etkileşimler nanofiber oluşumu üzerinde etkilidirler. Peptit üzerindeki yüklerin nanofiber oluşumundaki etkileri bu araştırmada çalışılmıştır. pH değişikliği, ya da zıt yüklü elektrolit ve biyomakromoleküllerin eklenmesiyle, yüklü grupların nötralizasyonu ve peptit agregasyonunu sağlanmıştır. Peptit nanofiber jellerinin kontrollü oluşumunu anlamak, kolajen benzeri biyoaktif yapılar üretilip bunların doku mühendisliği ve anjiyojenez çalışmalarında kullanılmalarını mümkün kılacaktır. Fourier Transform Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Circular Dichroism (CD), Reoloji, pH titrasyonu, Atomik Kuvvet Mikroskopu (AFM), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), Geçirmeli Elektron Mikroskopu (TEM) sonuçları ve peptit amfifil moleküllerinin anjiyojenez amaçlı kullanım olasılıkları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Self-assembling peptide amphiphiles, synthesized through solid phase peptide synthesis; a bottom-up approach, have been used with various tissue engineering purposes. Peptide amphiphile molecules self-assemble into nanofibers, which form three dimensional networks mimicking the extracellular matrix. Electrostatic interactions affect the formation of nanofibers. The effect of charged groups on the peptides on nanofiber formation were studied in this work. Neutralization of the charged groups by pH change, electrolyte addition or addition of oppositely charged biomacromolecules triggered the aggregation of the peptides. To understand the controlled formation of the gels composed of peptide nanofibers better can help the researchers develop bioactive collagen mimetic nanofibers for tissue engineering studies and use them in angiogenesis. Results obtained by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Circular Dichroism (CD), Rheology, pH titration, Atomic Force Microscopy (AFM), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Transmission Electron Microscopy (TEM); as well as the potential of using the peptide amphiphile molecules to promote angiogenesis, are described.