Immunizing binary executables against return-oriented programming
İkili yürütülebilirlerin dönüşe dayalı programlamaya karşı bağışıklandırılması
- Tez No: 275053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Modern işletim sistemlerinde bulunan birçok önlem ve koruma mekanizmasınarağmen, bellek bozma açıklarının istismarı yazılım sistemlerinin ve bilgisayarağlarının güvenliği için hala ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Yakın geçmişte ortayaatılan ?Dönüşe-Dayalı Programlama (DDP)? isimli istismar tekniği son zamanlardaakademik ortamda oldukça dikkat çekti.DDP saldırıları, serbest-dal yönergeleriyle, yani bir saldırganın yürütme akışınıkontrol etmesine olanak sağlayan yönergelerle sonlanan kısa kod dizilerinden faydalanır.İkili yürütülebilirlerde mevcut olan bu tür dizileri, diğer bir deyişleaygıtları, teşhis ederek ve bunları birbirlerine zincirleyerek keyfi hesaplamalar yapmakmümkündür. Geçmişte bu konu üzerinde yapılan araştırmalar çoğunlukla orijinalsaldırı tekniklerinin geliştirilmesi veya sadece belirli saldırı türevlerini hedef alankısmi çözümler önerilmesi üzerine odaklanmıştır.Bu çalışmada, DDP'nin mümkün olan her şekline yönelik ilk pratik çözümütemsil eden, derleyici tabanlı bir yaklaşım sunuyoruz. Çözümümüz, bir saldırganınkötüye kullanmasını engellemek amacıyla hizalı serbest-dal yönergelerini koruyabilmekteve ikili yürütülebilirlerin içerisindeki tüm hizasız serbest-dal yönergeleriniortadan kaldırabilmektedir. Yaklaşımımıza dayanarak x86 mimarisini hedefleyen birprototip geliştirdik; GNU libc ve birkaç gerçek uygulama derleyerek bu prototipi değerlendirdik.Deney sonuçlarına göre, sunduğumuz çözüm her türlü DDP saldırısınıengelleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the numerous prevention and protection mechanisms that have been introducedinto modern operating systems, the exploitation of memory corruption vulnerabilitiesstill represents a serious threat to the security of software systems and networks. Arecent exploitation technique, called Return-Oriented Programming (ROP), has latelyattracted a considerable attention from academia.ROP attacks utilize short code sequences each ending with a free-branch instruction,i.e. an instruction that allows the attacker to control the execution flow. Identifyingsuch sequences, or gadgets, available in binary executables and chaining themtogether, it is possible to perform arbitrary computations. Past research on the topichas mostly focused on refining the original attack technique, or on proposing partialsolutions that target only particular variants of the attack.In this work, we present a compiler-based approach that represents the first practicalsolution against any possible form of ROP. Our solution is able to protect thealigned free-branch instructions to prevent them from being misused by an attacker,and to eliminate all unaligned free-branch instructions inside a binary executable. Wedeveloped a prototype based on our approach for the x86 architecture, and evaluatedit by compiling GNU libc and a number of real-world applications. The results ofthe experiments demonstrate that our solution is able to prevent any form of return-orientedprogramming attack.