Sağlıklı subjelerde elektronistagmografik bulguların incelenmesi
- Tez No: 27509
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
58 7.ÖZET Bu çalışma, elektronistagmografi (ENG) kayıt sisteminin yerleştirilmesi ve sağlıklı kişilerde spontan nistagmus (SN), sakkadik ve pursuit göz hareketleri anormalitesi, optokinetik (OKN) asimetri ve pozisyonel nistagmus (PN) insidansmı ve SN ve PN yavaş faz hızı (SPV) normal değer üst sınırının belirlenmesi için yapılmıştır. 107 normal subje, sakkadik ve pursuit göz hareketleri, spontan, optoknetik ve pozisyonel nistagmusun belirlenmesi için ENG ile incelenmiştir. Bitemporal Horizontal ENG, Nihon Kohden RM-6000 poligrafımn ENG amplifikatörüne (A.C., time constant:3.0), ENG input kutusu vasıtasıyla bağlanmış 3 adet Ağ/Ağ C l disk elektrot kullanarak kaydedilmiştir. SN insidansınm %13 olduğu belirlenmiştir. SN SPV üst limiti 4.4°/sn olarak bulunmuştur. Subjelerin hiç birinde sakkadik ve pursuit59 anormallik bulunmazken %15 oranında OKN asimetrisi,%18.6 oranında PN bulunmuştur. PN SPV üst limitinin 5.6 °/sn olduğu hesaplanmıştır. Her ne kadar elde ettiğimiz değerlerden daha yüksek veya daha düşük değerler bildiren araştırmacılar olsa da, biz de SN ve PN1 a sahip normal subjeler olduğunu belirledik. Çalışmamızla, bu çalışmalar arasında bulunan değerler arasındaki farklılıkların, bu araştırmacıların SN ve PN değerlerini birbirinden ayırmadan vermelerinden kaynaklandığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
60 8.SUMMARY This study was undertaken to set up the electronystagmographic recording system and to determine the incidence of spontaneous nystagmus (SN), abnormalities of saccadic and pursuit eye movements, optoknetic asymmetry and positional nystagmus (PN), and the upper limits of SN and PN slow phase velocity (SPV) in healthy subjects. A total of 107 normal subjects were examined by ENG for saccadic and tracking eye movements, spontaneous, optokinetic and positional nystagmus. Horizontal ENG bitemporals recorded using 3 Ag/AgCI electrodes connected ENG amplifier (A.C., time constant: 3.0)of Nihon Kohden RM-6000 poligraph via ENG input box. In this way the incidence of SN was determined to be 13%. The upper limit of SN SPV was 4.4°/sn. No saccadic and pursuit abnormalities were shown amoung our subjects whereas the incidence61 of OKN asymmetry and PN was 15% and18.6%, respectively. The upper limit of PN SPV was calculated to be 5.6°/sn. Although there were the higher or lower reported findings than our results, we also determined the normal subjects who have SN and PN. We have suggested that the reason of different results was that these investigators reported their results without distinguishing SN values from PN values.