Contribution of toll-like receptors to mesenchymal stem cell differentiation and immunomodulation
Toll-benzeri reseptörlerin mezenkimal kök hücre farklılaşmasına ve immünmodülasyonuna katkıları
  1. Tez No: 275082
  2. Yazar: İBRAHİM FIRAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. CAN AKÇALI, DOÇ. DR. İHSAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mezenkimal kök hücreler (MKH) değişik doku tiplerine ait hücrelerefarklılaşabilen ve kendini yenileme gibi çeşitli kök hücre özelliklerinin yanı sıraözgün karakteristiklere sahip çok potansiyelli öncül hücrelerdir. MKH, immündüzenleyici aktiviteyi uyarma ve yaralı dokuya göç etme özellikleri ile bilinmektedir.Bu tür farklı kapasiteleri, MKH'yi, diğer yetişkin kök hücrelerden farklı kılmakta veterapötik uygulamalarda kullanılabilinir hale getirmektedir.Toll-benzeri reseptörler (TBR), korunmuş mikrobiyal yan ürünleri tanımaktave başlıca doğal bağışıklık sistemi hücreleri yanı sıra endotel veya epitel hücreleritarafından da ifade edilmektedirler. Son bulgular, in vitro ortamda geliştirilenMKH'nin bu patojen tanıyıcı reseptörlerden bazılarını ifade ettiğini ileri sürmektedir.Görüşümüze göre, terapötik uygulamalarını genişletmek için TLR aracılıklı MKHaktivasyonu ile bu durumun hücre farklılaşma ve immün düzenleyici potansiyeliüzerine olan etkilerini araştırmak kritiktir.İlk olarak, kemik iliği kökenli MKH geliştirildi ve yüzey işaretçilerininifadesi (CD45, CD90 ve CD106) FACS ile protein seviyesinde; mesaj transkriptleri(CD11b, CD34, CD45, CD71, CD73, CD90 ve CD166) RT-PCR ile karakterizeedilmiştir. Hücre pasajları boyunca CD90 en bol işaretçi olarak bulunmuştur. TBRifade profillerinin RT-PCR ile belirlenmesinden sonra;TBR ulaklarının (TBR2, 3, 7 ve 9) MKH'nin adipojenik ve osteojenikfarklılaşmasına katkısı çalışılmıştır. Farklı hücre pasajlarında TBR3 en yoğunbulunan tip olarak bulunmuştur. Sıçan MKH'lerin adipojenik farklılaşmasının TBR2,TBR3 ve TBR7 ulaklarının varlığında hızlandığı bulunmuştur. Ayrıca, adipojenik veosteojenik değişimlere özgün işaretçilerin (adipojenez için LPL, PPAR-g ileosteojenez için ALP, OC?1 ve RUNX) mesaj düzeyleri RT-PCR ile analiz edilmiştir.TBR ulaklarının muamelesine karşılık olarak adipojenik işaretçilerin ifadesi artarkenosteojenik işaretçilerin ifadesi azalmıştır.Bu çalışmanın son kısmı fare MKH'leri ile gerçekleştirilmiştir. FareMKH'sinin immün uyarıcı/baskılayıcı potansiyelini belirlemek için fare MKH'sininimmün düzenleyici karakteri fare dalak hücreleri varlığında ve yokluğundaaraştırılmıştır. Verilerimiz, fare MKH'sinin TBR işlemesiyle, yalnız olarak veyadalak hücreleriyle ko-kültür ortamında, IL-6 ve IFN-? salınımının tanıklığında proinflamatuvarbir akışın başlatıldığını önermektedir.Sonuç olarak, MKH'nin TBR işlemesi öncelikle adipojenez olmak üzerehücrelerin farklılaşmasını artırmaktadır ve temelde bu hücreler immün uyarıcıdır.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells (MSC) are pluripotent progenitor cells harboringunique characteristics along with several stem cell features such as lineagedependent differentiation and self-renewal capacity. MSCs are known to induceimmunomodulatory activity and homing capacity to damaged tissue sites. Suchdiverse capabilities of MSCs make them distinct from adult stem cells and can beharnessed in several therapeutic applications.Toll-like receptors (TLR) can recognize conserved microbial byproducts andare mainly expressed by innate immune system cells as well as epithelial orendothelial cells. Recent findings suggest that in vitro generated MSCs express someof these pathogen recognition receptors. In our view, to broaden the breath of thetherapeutic potential, TLR mediated activation of MSCs and demonstrate its impacton differentiation and immunomodulatory activity is critical.First, bone marrow-derived MSCs were generated and characterized via theirsurface marker expression by FACS (CD90, CD106 and CD45) at protein level andtheir message transcripts by RT-PCR (CD11b, CD29, CD34, CD45, CD71, CD73,CD90 and CD166). The most abundant marker was found to be CD90 over severalpassages. Following determination of TLR expression profile by RT-PCR,contribution of TLR ligands addition (TLR2, TLR3, TLR7 and TLR9) to MSCsduring adipogenic or osteogenic differentiation was studied. TLR3 was found to bethe most abundant type over several passages. The adipogenic differentiation ofrMSCs was found to be facilitated in the presence of TLR2 TLR3 and TLR7 ligands.Additionally, changes in the adipogenic and osteogenic markers (LPL, PPAR-g foradipogenesis, and ALP, OC-1, RUNX for osteogenesis) were analyzed by RT-PCR.While adipogenic markers upregulated osteogenic markers were downregulated inresponse to TLR ligand treatment.The final part of this study was performed with mouse mesenchymal stemcells. In order to define the immunostimulatory/immunosuppressive potential ofmouse MSCs, immunomodulatory character of MSCs were examined in the presenceor absence of mouse spleen cells. Our data suggested that when mMSCs are primedwith TLRL, a pro-inflammatory cascade as evidenced by increased IL-6 and IFN-?secretion is initiated either alone or in co-culture with splenocytes.In conclusion, TLR priming of MSCs augments their differentiation primarilyinto adipogenesis, and mainly these cells are immunostimulatory.